SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel zakończył testy systemu powiadamiania kryzysowego w cyfrowej radiofonii Polskiego Radia

Emitel, wspólnie z Polskim Radiem, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadził testy systemu powiadamiania kryzysowego. W przypadku uruchomienia serwisu, cyfrowe radioodbiorniki będą mogły automatycznie powiadamiać o sytuacjach kryzysowych.

Article

Przesyłanie powiadomień kryzysowych będzie możliwe w systemie radia cyfrowego. Z technologii nadawania T-DAB+ korzysta obecnie 22 kraje europejskie, z kolei na całym świecie korzysta z niej 470 mln ludzi.

- Oprócz emisji audycji radiowych, technologia umożliwia również dostarczanie komunikatów w sytuacjach kryzysowych – komentuje Maciej Staszak wiceprezes zarządu Emitela.

Parlament Europejski zdecydował, że za dwa lata wszystkie odbiorniki instalowane w samochodach będą musiały możliwość odbioru sygnału cyfrowego i streamingu IP. W Polsce regularne emisje cyfrowe prowadzi obecnie tylko Polskie Radio. W zasięgu emisji jest obecnie ok. 56 proc. populacji kraju.

Słuchacze mają do dyspozycji osiem programów: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Radio Chopin oraz Radio Poland. Obok programów ogólnopolskich, dostępne są także kanały rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Pierwszym krajem, który całkowicie zrezygnował z nadawania analogowego jest Norwegia. Po cyfryzacji liczba ogólnokrajowych stacji radiowych w tym kraju zwiększyła się z pięciu do trzydziestu jeden.

Cyfryzacja radia w Polsce

Pod koniec maja ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że stawia na cyfryzację radia w Polsce. Ogłoszono konkursy na lokalne multipleksy cyfrowe w 34 miastach. Chodzi o to, by przedstawiciele lokalnych rozgłośni radiowych mogli skorzystać (ale nie jest to obligatoryjne) z możliwości nadawania w systemie DAB+ (Digital Audio Broadcasting). To obecnie najnowocześniejsza technologia dostępna na rynku, która umożliwia nadawanie w systemie cyfrowym, a nie jak dotychczas - w analogowym.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski w rozmowie z nami zaznaczał, że „jeśli chodzi o DAB+, to przedstawiono ofertę skierowaną do nowych nadawców oraz zaprezentowano potencjał tej technologii, ogłoszono dodatkowe częstotliwości w 34 miastach, ale „to od nadawców będzie zależało czy i jak skorzystają z tej oferty”.

W Polsce nie wyznaczono daty switch offu analogu, tak jak zrobiono to w niektórych krajach – regulator nie nakłada konieczności, a możliwość zmiany nadawania na cyfrowe. Organ w ub.r. wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie doboru nowych, w sumie 47 częstotliwości w 34 różnych lokalizacjach (m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie). Każdy z multipleksów będzie mógł maksymalnie pomieścić do 12 rozgłośni. O częstotliwości mogą ubiegać się zarówno nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni.

„Dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach” - oceniło KRRiT w swojej „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel zakończył testy systemu powiadamiania kryzysowego w cyfrowej radiofonii Polskiego Radia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl