SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emperia stawia na rozwój sieci detalicznej, duża akwizycja możliwa w I poł. roku

Po sprzedaży dywizji dystrybucyjnej Tradis na rzecz Eurocashu, Emperia Holding skupi się na rozwoju sieci detalicznej, głównie poprzez przejęcia dużych sieci handlowych, wynika z wtorkowej wypowiedzi prezesa spółki Artura Kawy.

Emperia stawia na rozwój sieci detalicznej, duża akwizycja możliwa w I poł. roku

Prezes zapewnia, że pozyskane z transakcji z Eurocashem ponad 450 mln zl oraz duże możliwości kredytowe spółki pozwalają na zakup każdej sieci w Polsce, a pierwsza transakcja może dojść do skutku w I połowie roku.

„Przy naszych możliwościach finansowych teraz każdy temat jest możliwy do realizacji. W tej grupie jest także Bomi, tym bardziej, że z tamtej strony są wyraźne sygnały od niektórych przynajmniej akcjonariuszy, że byliby zainteresowani znalezieniem strategicznego partnera" - powiedział Kawa na konfrencji prasowej.

Prezes dodał, że rozmawia obecnie ze wszystkimi podmiotami na rynku, które wyraziły chęć prowadzenia negocjacji na temat przejęcia. Zadeklarowal także, że w grę wchodzą wyłącznie przejecia i akwizycje. Wynika to z faktu, że spółka dysponując ponad 450 mln zł gotówki po sprzedaży Tradisu grupie Eurocash oraz znaczącymi możliwościami zadłużenia nie planuje transakcji typu emisja akcji zamiennych dla dotychczasownych właścicieli nabywanego podmiotu.

"Na razie skupiamy się na zamknięciu transakcji sprzedaży części dystrybucyjnej, a następnie na przygotowaniu planów dla szybszego rozwoju segmentu supermarketów, bo to jest nasz core biznes. Na obecną chwilę koncentrujemy się na tym, co jest w grupie, nie planujemy wchodzenia w mowe segmenty" - zapowiedział Kawa.

Prezes zaznaczył, ze na dziś nie jest jeszcze w stanie podać dokladniejszych informacji na temat potencjalnych celów akwizycyjnych, ale w ciągu 2-3 tygodni spółka przedstawi nową strategię i plany na kolejne lata.

"Rozmawiamy praktycznie ze wszystkimi, a moje wizytówki posiadają prezesi każdej sieci w Polsce. Jednak to długi proces i gdyby pierwsze większe połączenie udalo się zrealizować w I półroczu 2011 r. byłbym zadowolony. Większe to rozumiem firma o kilkuset milionowych przychodach" - podsumował Kawa.

Spółki Eurocash i Emperia Holding zawarły umowę inwestycyjną, na mocy której Emperia sprzeda spółce Eurocash dywizję dystrybucyjną Tradis - złożoną z 17 spółkek dystrybucyjnych, wartych wstępnie 925,98 mln zł. Eurocash zapłaci Emperii 453,7 mln zł w gotówce, a na pokrycie reszty zobowiazania wyemitowane zostanie 21,3 mln akcji po 22,21 zł za walor. W efekcie Emperia stanie się dodatkowo 14-proc. udziałowcem spółki Eurocash.

We wrześniu Eurocash ogłosił propozycję połączenia z Emperią Holding i zaproponował ustalenie parytetu wymiany akcji na 3,76 akcje połączeniowe wyemitowane przez Eurocash w zamian z jedną akcję Emperia.

Zarząd Emperia Holding uznał propozycje połączeniowe Eurocash za "rażąco niekorzystne" i podjął decyzję o ich odrzuceniu, co zarekomendował również pozostałym akcjonariuszom Emperii. Zdaniem zarządu Emperii, warunki zaproponowane przez Eurocash są niekorzystne dla akcjonariuszy Emperii, zarówno w zakresie parytetu wymiany, jak i dodatkowych warunków transakcji.

W odpowiedzi prezes Luis Amaral wykluczył możliwość podniesienia parytetu wymiany, podkreślając, że średni parytet na bazie rekomendacji analityków wynosi 3,5 i zawiera się pomiędzy 2,68 a 3,85.

Tydzień później  zarząd Eurocash poinformował, że podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w drodze emisji do 51.096.800 akcji zwykłych na okaziciela serii K o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Akcje mialy zostać zaoferowane akcjonariuszom spółki Emperia Holding w zamian za posiadane przez nich akcje Emperii. Jednak w połowie listopada zarząd Eurocash podjął uchwałę o zawieszeniu oferty publicznej skierowanej do akcjonariuszy Emperia Holding. 

Narastająco w I-III kw. 2010 roku spółka miała 59,32 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 52,19 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 4384,85 mln zł wobec 4099,85 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emperia stawia na rozwój sieci detalicznej, duża akwizycja możliwa w I poł. roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl