SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Empik rusza z nową usługą. Sprzeda książki wydane samodzielnie przez autorów

Empik uruchomił usługę Empik Selfpublishing. To platforma dystrybucyjna skierowana do niezależnych autorów i autorek, którzy sami wydają książki. - Chcemy stworzyć pewien rodzaj społeczności dla autorów i wspierać ich w tworzeniu nowych tytułów - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kuba Piotrkowicz, szef Empik Go.

Shutterstock.com Article

- W branży wydawniczej dzieje się obecnie to samo, co wcześniej  wydarzyło się w branży muzycznej i filmowej. Mamy wielu profesjonalnych twórców, którzy chcą bezpośrednio dystrybuować swoją twórczość - mówi Wirtualnemedia.pl Kuba Piotrkowicz, szef Empik Go. Jak podkreśla, z danych Biblioteki Narodowej wynika, że spada średni nakład książek, ale jednocześnie rośnie liczba autorów i wydawanych tytułów. - Jest wielu debiutantów, którzy wysyłają swoje propozycje do wydawców, ale ci z różnych powodów nie są w stanie wydać każdej książki - dodaje.

W związku z tym autorzy książek coraz częściej decydują się na samodzielnie wydanie książki. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba tytułów wydanych samodzielnie przez autorów wzrosła na świecie o 264 proc. I podczas gdy wzrost globalnego rynku książki szacuje się na ok 1 proc. rocznie, w przypadku selfpublishingu to aż 17 proc.

Firma trzy lata temu ruszyła z konkursami Empik Go Story i Empik Go Short, w którym wybierane są najlepsze scenariusze seriali audio i opowiadania. - Popularność tego konkursu przerosła nasze oczekiwania. W dwóch kategoriach - na krótkie opowiadanie i dłuższą formę - otrzymujemy co roku ponad półtora tysiąca zgłoszeń - mówi Piotrkowicz.

To skłoniło Empik do stworzenia platformy dystrybucyjnej, która umożliwia wprowadzenie książek wydanych przez autorów sprzedaży w ramach ekosystemu Grupy. Pozwala to na dostęp do klientów Empik.com i użytkowników aplikacji Empik Go. To pierwsza tego typu platforma w Polsce.

Dla kogo jest Empik Selfpublishing?

Empik Selfpublishing (www.selfpublishing.empik.com) jest miejscem zarówno dla autorek i autorów gotowych książek, jak i osób, które dopiero chcą zacząć przygodę z pisaniem. Nie ma również ograniczeń związanych z formą czy gatunkiem dystrybuowanych publikacji. Z platformy mogą korzystać autorzy pełnowymiarowych powieści, komiksów czy tomików poezji, jak również twórcy internetowi wydający przykładowo krótsze formy poradnikowe czy  autorzy prac naukowych.

Kuba Piotrkowicz podkreśla, że budując Empik Selfpublishing, firma chce stworzyć pewien rodzaj społeczności dla autorów książek i wspierać ich w tworzeniu nowych tytułów. - Naszym marzeniem jest odkrycie bestellerowego autora - dodaje.

W ramach Empik Selfpublishing autor może wydać swój tytuł w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej (w modelu druku na życzenie, dostawa będzie trwać od trzech do pięciu dni). W przyszłości wybrane tytuły o wysokim potencjale będą miały także szansę trafić na półki stacjonarnych sklepów Empiku.

Nowa platforma oferuje różne warianty publikacji, pozostawiając twórcom pełną swobodę w kwestiach takich jak wygląd okładki, forma, treść, data wydania, czy nawet cena. Wydawcą książki jest sam autor, stąd cały proces, od strony kreatywnej po wydawniczą, a także prawa autorskie zostają po stronie twórcy.

Empik: nie chcemy zastąpić wydawcy

- Naszą intencją nie jest zastąpić wydawcę - nie będziemy bezpośrednio oferować korekty czy redakcji tekstów, ale na naszej platformie wskażemy, gdzie można z takich usług korzystać. Osoby ze środowiska książkowego wiedzą o tym, ale osoby nowe w branży dostaną przygotowaną przez nas bazę wiedzy. Katalog usług dodatkowych będzie stopniowo poszerzany - mówi Kuba Piotrkowicz.

Rolą Empiku w tym procesie jest przede wszystkim zapewnienie szerokiej dystrybucji i technologicznego wsparcia, a w przyszłości również możliwości promocji. Na platformie znajdą się materiały, które ułatwią twórcom pracę nad wydaniem książki.

- Na start oddajemy w ręce użytkowników “Strefę dla Autora”, w której dostępne są bezpłatne materiały edukacyjne (ebook, porady eksperckie czy karty pracy). Uruchomiliśmy także dedykowaną zakładki z kursami pisarskimi. Już za kilka dni pojawi się także sekcja z usługami partnerów zewnętrznych - takimi jak redakcja, korekta, projekt graficzny okładki czy skład książki. Wkrótce dostępne będą również dodatkowe możliwości promocji w ramach ekosystemu Empiku – informuje szef Empik Go.  

Na stronie dostępny jest także m.in. darmowy ebook „Napisz, skreśl, napisz ponownie” autorstwa Macieja Marcisza. Pisarz wraz z autorami bestsellerów, takimi jak Wojciech Chmielarz, Katarzyna Berenika Miszczuk czy Natalia Szostak poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytania, najczęściej nurtujące młodych twórców.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć autorzy?

Ambasadorem nowej usługi został Maciej Makselon, nauczyciel akademicki i zawodowy redaktor, który na co dzień rozwiewa językowe wątpliwości internautów. W dedykowanej sekcji na stronie usługi, pojawi się jego autorska seria artykułów z poradami dla wszystkich, którzy piszą, niezależnie od stażu. Empik zaoferuje twórcom też możliwość wynajęcia studia, w którym nagrywane są audiobooki. 

Empik zapewnia, że dołączenie autora do Empik Selfpublishing nie wiąże się z żadnymi kosztami. System rozliczeń różni się w zależności od formatu i modelu dystrybucji. Produkty cyfrowe dystrybuowane są zarówno w formule a'la carte, jak i w ramach usługi subskrypcyjnej Empik Go, gdzie obowiązują różne modele monetyzacji kontentu.

- W przypadku sprzedaży jednostkowej ebooków i audiobooków (a'la carte) autor otrzyma wynagrodzenie uzależnione od wskazanej przez niego rekomendowanej ceny okładkowej (określony stały proc.), przy czym Empik zastrzega sobie prawo do kształtowania finalnych cen sprzedaży. Z kolei w przypadku książek papierowych autor określa oczekiwany poziom wynagrodzenia wyrażony kwotowo. Finalna cena sprzedaży określana jest przez Empik po uwzględnieniu kosztów druku i przyjętej marży minimalnej w ramach dystrybucji treści - mówi Piotrkowicz.

Platforma Empik Selfpublishing i jej narzędzia powstały w 100 proc. wewnętrznie

Empik zajmuje się sprzedażą książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów, audiobooków oraz prasy, a także biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Ma sieć sklepów stacjonarnych liczącą ponad 320 placówek, a także platformę e-commerce Empik.com. Z kolei Empik Go to aplikacja z audiobookami i ebookami.

W 2021 r. Grupa Empik osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 17,3 proc. do 2,12 mld zł (z czego już 48 proc. w internecie) i 26,77 mln zł zysku netto.
 

Dołącz do dyskusji: Empik rusza z nową usługą. Sprzeda książki wydane samodzielnie przez autorów

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krlk
Wow, super ruch Empiku, brawo!
1 12
odpowiedź
User
Szekspir
Będzie zalew grafomanii wspomaganej AI
24 5
odpowiedź
User
Max
Najśmieszniejsze jest, że ludzie ledwo układający zdania sadzą się na pisanie „książek”. A te ich „przemyślenia” na poziomie gimbazy nie dość, że głupie, to przede wszystkim nudne. Redaktorzy w wydawnictwach chronili rynek przed zalewem najgorszej tandety, teraz ruszy to z siłą wodospadu i w tym bagnie utonie tych kilka sensownych tytułów, które w ogóle nie przebije się do czytelnika - brawo Empik!
25 4
odpowiedź