SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Enea: czas na inwestycje warte ponad 6 mld zł

Obecny potencjał inwestycyjny spółki energetycznej Enea to ok. 6,4 mld zł, wynika z wypowiedzi wiceprezesa spółki Huberta Rozpędka. Na tę kwotę składa się 2,9 mld zł środków własnych i możliwość uzyskania finansowania dłużnego na poziomie ok. 3,5 mld zł.

Enea: czas na inwestycje warte ponad 6 mld zł

"Środki własne to 2,9 mld zł na koniec 2010 roku, choć część z tego to kapitał pracujący" - powiedział Rozpędek. Dodał, że dodatkowo spółka może pozyskać na inwestycje finansowanie dłużne w wysokości 3,5 mld zł, czyli 2,5-3,0- krotności generowanego zysku EBITDA. Do tego będą sukcesywnie dochodzić środki generowane na bieżąco przez firmę.

Oznacza to, że obecnie spółka może bez problemów sfinansować inwestycje na ok. 6,4 mld zł. Plan inwestycyjny zakłada natomiast 18,7 mld zł nakładów, ale rozłożonych do 2020 roku. Najwięcej - ok. 5,2 mld zl - ma kosztować nowy blok energetyczny w należącej do Enei Elektrowni Kozienice. Ma zostać oddany do użytku w 2016 roku.

Rozpędek podkreślił, że finansując się długiem, w pierwszym rzędzie spółka będzie chciała pozyskać środki z instytucji multilateralnych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), za którymi idą banki komercyjne. Jednak będzie to dotyczyć głównie finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) i w dystrybucję energii.

"Będziemy też rozważać finansowanie przez wybranego wykonawcę bloku węglowego w Kozienicach" - powiedział wiceprezes. Z jego słów wynika, że w rachubę wchodzi też emisja obligacji, ale jako dopełniające finansowanie. "Po 'dociążeniu bilansu' spółka nie wyklucza innych form finansowania inwestycji, np. przez spółki celowe" - podsumował.

Obecnie Enea zakłada w wariancie bazowym ok. 18,7 mld zł na inwestycje: w wytwarzanie konwencjonalne (około 39,4% łącznych nakładów inwestycyjnych), dystrybucję (około 34,4% łącznych nakładów inwestycyjnych) oraz odnawialne źródła energii i wytwarzanie w kogeneracji (około 26,2% łącznych nakładów inwestycyjnych).

W OZE spółka planuje osiągnąć do 2020 roku 250‐350 MW mocy zainstalowanej w wietrze i około 40‐60 MW w mocach biogazowych.

W styczniu 2010 r. Enea sfinalizowała zakup pierwszej elektrowni biogazowej w Liszkowie o mocy 2,12 MWe, a w roku 2011 planuje nabyć elektrownie biogazowe o łącznej mocy 5 MWe. Z kolei w marcu 2011 r. grupa Enea przejęła farmę wiatrową w Darżynie o mocy 6 MW i produktywności 15 GWh w 2009 r.

Enea podała w raporcie rocznym, że w grudniu 2010 r. zawarła ramową umowę o współpracy, na mocy której uzyskała czasową wyłączność negocjacyjną i pierwszeństwo zakupu udziałów grupy spółek celowych będących właścicielem projektów farm wiatrowych o docelowej mocy zainstalowanej 214 MWe.

W raporcie Enea podała też, że w zależności od sytuacji rynkowej, sytuacji finansowej, wyników przeprowadzonych analiz technicznych i ekonomicznych oraz zdolności do sfinansowania inwestycji, nie wyklucza zwiększenia bazowego programu inwestycyjnego o dodatkowe inwestycje w wytwarzanie konwencjonalne w kwocie ok. 1,3 mld euro. Kwota ta zakłada budowę drugiego bloku o mocy około 1.000 MW w Świerżach Górnych. Ponadto spółka nie wyklucza realizacji inwestycji związanej z budową elektrowni atomowej o mocy około 1.600 MW. W tym przypadku dodatkowe nakłady wynosić będą około 14,4 mld zł (9,4 mld zł do 2020 r.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Enea: czas na inwestycje warte ponad 6 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl