SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Enea, KGHM, PGE, PGNiG i Tauron podpisały umowę dot. gazu łupkowego

PGNiG, Enea, KGHM Polska Miedź, PGE i Tauron Polska Energia podpisały umowę dotyczącą współpracy przy poszukiwaniu złóż gazu łupkowego, poinformowali przedstawiciele pięciu firm oraz Ministerstwa Skarbu na konferencji prasowej. Wartość wspólnych inwestycji w I etapie to do 1,72 mld zł.

Enea, KGHM, PGE, PGNiG i Tauron podpisały umowę dot. gazu łupkowego

"Szacunkowa wielkość nakładów w pierwszym etapie wyniesie do 1,72 mld zł. Docelowo operatorem bedzie specjalna sp\o\lka celowa" - powiedziala prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa na konferencji prasowej.

Porozumienie ma umożliwić przyśpieszenie prac poszukiwawczych gazu łupkowego. Szacowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie
gazu w ramach pierwszych trzech lokalizacji padów Kochanowo, Częstkowo i Tępcz wyniosą 1,72 mld złotych.

Umowa ma charakter ramowy. Spółki deklarują, że pierwszy gaz ze wspólnego projektu może popłynąć już w 2016 roku.

"Zgodnie z umową zawartą pomiędzy spółkami, wspólne prace będą prowadzone na należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo na padach: Kochanowo, Częstkowo, Tępcz (projekt KCT), na której wstępne badania potwierdziły występowanie gazu z łupków. Współpraca spółek na koncesji Wejherowo obejmie obszar o powierzchni ok. 160 km kw/. Każdy z inwestorów będzie miał określony procentowo udział w budżecie projektu KCT, a szacowane nakłady na ten budżet wyniosą maksymalnie 1,72 mld złotych" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Każda ze spółek będzie miała zapewniony udział w kontroli realizacji projektu poprzez udział w powołanym w tym celu komitecie operacyjnym. Na etapie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych operatorem, zgodnie z umową, będzie PGNiG. Przy założeniu, że prace będą wykonywane zgodnie ze wstępnym
harmonogramem i zakończą się sukcesem, wydobycie może ruszyć w ciągu trzech lat. Na etapie eksploatacji złoża operatorem zostanie specjalnie utworzona spółka, która będzie posiadała koncesję eksploatacyjną.

"Dzisiejsze porozumienie przybliża nas do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest zwiększenie niezależności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dzięki wydobyciu gazu z łupków możliwe będzie zapewnienie stabilnych dostaw energii po akceptowalnych przez rynek cenach. Połączenie potencjału
ekonomicznego naszych partnerów z posiadanymi przez PGNiG zasobami koncesyjnymi, wiedzą i doświadczeniem naszych pracowników, gwarantują wspólny sukces. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości będziemy się dzielić znaczącymi zyskami" - powiedziała Piotrowska-Oliwa.

"Dzięki współpracy sektora wydobywczego i energetycznego skorzystamy z efektu skali, dzięki czemu szybciej poznamy efektywność złóż" - zaznaczył minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Umowa o współpracy między PGNiG, KGHM, ENEA, PGE i Tauron Polska Energia pozwala w przyszłości na poszerzenie jej zasięgu terytorialnego poza pady Kochanowo, Częstkowo i Tępcz. Zasady tej współpracy będą jednak określone na podstawie odrębnej umowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Enea, KGHM, PGE, PGNiG i Tauron podpisały umowę dot. gazu łupkowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl