SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Energa: Jacek Goliński prezesem, Adrianna Sikorska wiceprezesem ds. komunikacji

Rada nadzorcza spółki Energa powołała Jacka Golińskiego na stanowisko prezesa oraz Adriannę Sikorską na wiceprezesa ds. komunikacji. W zarządzie spółki pozostają wiceprezesi Jacek Kościelniak, Grzegorz Ksepko i Dominik Wadecki.

Article

Poprzednio na stałe prezesem Energi była Alicja Klimiuk, pełniła tę funkcję od końca lipca ub.r. do końca maja br. Potem obowiązki prezesa sprawował wiceprezes Grzegorz Ksepko.

Jacek Goliński w październiku został prezesem spółki Orlen Paliwa należącej do PKN Orlen. Przedtem, od maja ub.r., zajmował takie stanowisko w firmie Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino, a wcześniej pracował już w grupie kapitałowej Energa: od maja 2017 do maja ub.r. był dyrektorem generalnym gdańskiego oddziału Energa Operator, a w latach 2007-2013 był pełnomocnikiem zarządu Energa-Obrót.

Adrianna Sikorska jako wiceprezes będzie odpowiadać za komunikację.

W zarządzie nadal będą Jacek Kościelniak jako wiceprezes ds. finansowych, Grzegorz Ksepko jako wiceprezes ds. korporacyjnych i Dominik Wadecki jako wiceprezes ds. operacyjnych. Kościelniak jest w zarządzie od stycznia 2017 roku, a Ksepko i Wadecki - od końcówki maja br.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Energa zanotowała 3,03 mld zł przychodów i 103 mln zł zysku netto, wobec 2,57 mld zł przychodów i 123 mln zł zysku netto. Do Skarbu Państwa należą obecnie akcje stanowiące 51,52 proc. kapitału i dające 64,09 proc. głosów na walnym gromadzeniu akcjonariuszy spółki.

Firma jest notowana na warszawskiej giełdzie od grudnia 2013 roku. W piątek na koniec sesji kurs spółki wynosił 7,125 zł, co daje kapitalizację w wysokości 2,95 mld zł.

Orlen chce przejąć Energę

W czwartek w zeszłym tygodniu wezwanie do sprzedaży akcji Energi ogłosił PKN Orlen. Za jeden walor oferuje 7 zł.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy - uzasadniał prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W miniony piątek zarząd Energi zdecydował o rozpoczęciu procesu mającego na celu sprzedaż wybranych aktywów ciepłowniczych zarządzanych przez spółkę Energa Kogeneracja.

W tym tygodniu agencja ratingowa Fitch umieściła Energę na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (tzw. Rating Watch Negative, RWN ) dla długoterminowych ocen ratingowych w walucie obcej i krajowej dla Spółki jako emitenta, wyemitowanych przez Energę obligacji hybrydowych oraz wyemitowanych przez spółkę zależną Energa Finance AB (publ) euroobligacji.

Agencja Fitch uzasadniła to m.in. ryzykiem ścisłego powiązania Energi z PKN Orlen, który ma niższą ocenę ratingową (BBB-) oraz ryzykiem naruszenia klauzul change of control w umowach o finansowanie. - Obniżenie ratingu lub zdjęcie z listy obserwacyjnej bez konsekwencji dla ratingu będzie miało miejsce w zależności od rozstrzygnięcia wezwania na sprzedaż akcji spółki - dodano w komunikacie Energi.

Zmienili się prezesi Banku Pekao i Grupy Lotos

Od powołania nowego rządu Zjednoczonej Prawicy z Mateuszem Morawieckim jako prezesem nastąpiły roszady w zarządach kilku innych dużych firm państwowych. W piątek w zeszłym tygodniu rada nadzorcza Grupy Lotos odwołała Mateusza Boncę ze stanowiska prezesa. Jednocześnie powołała na tę funkcję Jarosława Wittstocka, poprzednio wiceprezesa.

Natomiast tydzień wcześniej z zarządu Banku Pekao SA odeszli prezes Michał Krupiński, wiceprezes Michał Lehmann i członek zarządu Piotr Wetmański. Na stanowisko prezesa powołano Marka Lusztyna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Energa: Jacek Goliński prezesem, Adrianna Sikorska wiceprezesem ds. komunikacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl