SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Softbank zainwestuje 500 mln zł w eobuwie, wycenia je na 6 mld zł

SVF II Motion Subco, spółka z grupy kapitałowej japońskiego Softbanku, obejmie niezabezpieczone obligacje zamienne na akcje eobuwie o wartości 500 mln zł - poinformowało CCC, który jest jednym z akcjonariuszy eobuwia. Trzy miesiące temu CCC uzgodniło sprzedaż Cyfrowemu Polsatowi i spółce Rafała Brzoski 20 proc. akcji eobuwia za łącznie 1 mld zł.

Article

Zgodnie z zapisami umowy zawartej między CCC Shoes & Bags a spółką z grupy Softbank, obligacje zostaną automatycznie zamienione na akcje eobuwia w przypadku przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji eobuwie, jak również innych podobnych transakcji określonych w warunkach emisji obligacji.

Dobrowolna zamiana obligacji na akcje według decyzji spółki Softbanku może zostać wykonana w oparciu o ustaloną wartość (ang. equity value) eobuwie na poziomie 6 mld zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Stopa procentowa obligacji zamiennych będzie stała i wyniesie 6,99 proc. w skali roku, przy czym odsetki będą kapitalizowane kwartalnie i zostaną rozliczone z chwilą wykupu obligacji lub zamiany na akcje (w przypadku zamiany na akcje odsetki będą płatne również w akcjach).

SVF II Motion Subco z grupy Softbanku będzie miał prawo żądać wcześniejszego wykupu w przypadkach określonych w warunkach emisji obligacji. eobuwie będzie miało prawo żądać wcześniejszej spłaty (po upływie 24 miesięcy od dnia emisji, w zamian za określoną premię). Obligacje zostaną wykupione przez eobuwie w trzecią rocznicę daty ich emisji, o ile nie zostaną wcześniej zamienione na akcje lub spłacone.

eobuwie ma wyemitować akcje dla spółki Softbanku

Akcje eobuwie obejmowane przez spółkę Softbanku w wyniku zamiany obligacji zamiennych będą emitowane po cenie rynkowej akcji eobuwie z uzgodnionym dyskontem względem wartości rynkowej po przeprowadzeniu pierwszej oferty publicznej, zależnym od daty konwersji (dyskonto na poziomie 9,5 proc. do 12 miesiąca od emisji, powiększane następnie co miesiąc), jednak nie wyższej niż 600 zł za akcję, co odzwierciedla wartość (ang. equity value) eobuwie na poziomie 6 mld zł.

Inwestor będzie również uprawniony do wskazania jednej osoby, która zostanie powołana w skład rady nadzorczej eobuwie. W komunikacie CCC zapowiedziano, że do rady nadzorczej eobuwia dołączy Karol Niewiadomski, dyrektor inwestycyjny w SoftBank Investment Advisers.

Emisja uzależniona jest od uzyskania wszystkich niezbędnych zgód, w tym zgód właściwych organów eobuwie, w tym uchwały walnego zgromadzenia, co nastąpi po zawarciu umowy.

CCC w komunikacie prasowym podkreśliło, że transakcja z Softbankiem „zapewni właściwy poziom finansowania biznesplanu eobuwie.pl, pozwalającego na przyśpieszenie ekspansji i wzmocnienie fundamentów spółki”, a ponadto „konkluduje komunikowany wcześniej proces przebudowy oraz wzmocnienia struktury własnościowej eobuwie.pl, poprzedzający przeprowadzenie IPO spółki”.

W eobuwie inwestują też Cyfrowy Polsat i Rafał Brzoska

Pod koniec marca br. grupa CCC podpisała z Cyfrowym Polsatem i kontrolowaną przez Rafała Brzoskę spółką A&R Investments Limited umowy sprzedaży 20 proc. akcji eobuwia za łącznie 1 mld zł. Jednocześnie uzgodniła, że od spółki założyciela eobuwia kupi natomiast kolejne 20 proc. walorów za 720 mln zł.

Zapowiedziano, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy do zarządu eobuwie.pl dołączą m.in. dyrektor e-commerce w spółce Mikołaj Wezdecki oraz dyrektor zakupów i sprzedaży Szymon Dąbrowski.

W komunikacie z połowy marca Cyfrowy Polsat zaznaczył, że kupno akcji eobuwie.pl traktuje jako inwestycję finansową. - Ze ściśle określonym sposobem i momentem ewentualnego wyjścia z inwestycji, którym zgodnie z intencją stron byłaby pierwsza oferta publiczna eobuwie.pl (IPO), planowana na 2022 lub 2023 rok, w zależności od warunków rynkowych i innych istotnych czynników - zaznaczono.

Firma Zygmunta Solorza liczy też na „pozyskanie doświadczenia w perspektywicznym obszarze e-commerce”. - Zarząd spółki uważa, że ewentualna Inwestycja ma szansę wygenerować atrakcyjną stopę zwrotu, pozwalając jednocześnie spółkom z grupy kapitałowej Spółki pozyskać kompetencje w budowaniu i rozwoju działalności w obszarze e-commerce, który stanowi naturalną ścieżkę rozwoju grupy kapitałowej spółki po nabyciu Grupy Interia.pl - dodano.

Wpływy eobuwia 68 proc. w górę

W minionym kwartale finansowym (luty-kwiecień br.) grupa CCC przy wzroście przychodów o 85 proc. do 1,43 mld zł zanotowała spadek straty netto z 415,1 do 174,8 mln zł. Udział e-commerce w łącznej sprzedaży grupy wyniósł 63 proc.

Sprzedaż spółki eobuwie w zeszłym kwartale wyniosła 769 mln zł, przy marży EBITDA na poziomie 10,5 proc. (+4,6 p.p. rdr), a udział Modivo w sprzedaży grupy eobuwie wzrósł na koniec I kwartału do 13 proc.

Pozostałe sklepy internetowe grupy CCC – ccc. eu i DeeZee odpowiadały za 17 proc. sprzedaży online, w porównaniu do 14 proc. w tym samym okresie rok wcześniej. Wkrótce ccc. eu zadebiutuje w kolejnych krajach, m.in. w Chorwacji, Rosji, Bułgarii, Grecji oraz na Ukrainie. Planowana jest także dalsza ekspansja geograficzna marki DeeZee.

Dołącz do dyskusji: Softbank zainwestuje 500 mln zł w eobuwie, wycenia je na 6 mld zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Szacun.
odpowiedź
User
Tabi
Wow ale news
odpowiedź
User
:)
Świetna wiadomość :)
odpowiedź