SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Episkopatu: rok 2020 minął w Kościele pod znakiem troski duszpasterskiej o potrzebujących i ochrony życia

Troska duchowa i pomoc charytatywna potrzebującym, ochrona ludzkiego życia i zdrowia oraz stulecie urodzin św. Jana Pawła II - znalazły się w centrum życia Kościoła katolickiego w Polsce w mijającym roku – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

W informacji przekazanej PAP rzecznik Episkopatu przyznał, że wiele wydarzeń zaplanowanych na rok 2020 musiało być przesuniętych bądź odwołanych z powodu pandemii koronawirusa, w tym m.in. beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zwrócił uwagę, że w odpowiedzi na zaistniałą sytuację w diecezjach podjęto wiele inicjatyw modlitewnych, duszpasterskich i pomocowych skierowanych do osób dotkniętych pandemią.

Przypomniał, że "w czasie pierwszej fali epidemii przewodniczący Episkopatu oraz inni biskupi odmawiali codziennie o godz. 20.30 różaniec w intencji ustania epidemii, za lekarzy, służby medyczne, wolontariuszy oraz chorych i ich rodziny".

Ks. Gęsiak zwrócił również uwagę, że od początku epidemii ponad 100 tys. świeckich wolontariuszy z poszczególnych diecezji oraz ponad 3 tys. sióstr zakonnych pomaga potrzebującym. "Działania obejmują nie tylko pomoc charytatywną i psychologiczną, ale także intensywną modlitwę o ustanie pandemii, oraz za chorych i służby medyczne" – zaznaczył.

Wskazał, że "3 maja na Jasnej Górze, przewodniczący Episkopatu zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski".

Wspomniał, że z powodu pandemii obchody stulecie urodzin św. Jana Pawła II odbyły się uboższej formie niż zaplanowano. "Rozpoczęły się mszą św. sprawowaną 18 maja przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. 15 czerwca przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami Episkopatu sprawował uroczystą eucharystię w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Zaznaczył wówczas, że +św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, Świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie+" - przypomniał rzecznik KEP.

Zwrócił uwagę, że w ograniczonym zakresie odbyły się również obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku nazywanej "Cudem nad Wisłą". Wskazał na rozłożone na kilka dni uroczystościami w diecezji warszawsko-praskiej oraz mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, podczas której przewodniczący Episkopatu poświęcił Buławę Hetmańską, którą udekorowano wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Liturgię poprzedziła procesja ulicami Starego Miasta, podczas której niesiono figurę Matki Bożej Łaskawej – "patronki Warszawy i Strażniczki Polski".

Ks. Gęsiak wskazał również na reakcje KEP na bieżące wydarzenia w kraju. "Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i rozpoczęciu protestów społecznych Episkopat mocno podkreślił znaczenie życia człowieka, chorych i nienarodzonych wydając +Apel Rady Stałej KEP w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego+. Z kolei w ostatnich dniach roku Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odniósł się do ważnej społecznie kwestii szczepionek przeciwko Covid-19" – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Wspomniał również o wpisaniu wspomnienia św. s. Faustyny Kowalskiej do kalendarza liturgicznego Kościoła na świecie (18 maja), rozpoczęciu procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców św. Jana Pawła II (7 maja), uznaniu cudu za wstawiennictwem Matki Czackiej – założycielki Lasek (28 października), oraz rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego s. Wandy Boniszewskiej (9 listopada). Jak podkreślił - "była to wielka radość dla Kościoła w Polsce".

Wśród wydarzeń rok 2020 wymienił też ogólnopolską "Nowennę do św. Andrzeja w czasie epidemii", która odbyła się w dniach 7-16 grudnia pod patronatem KEP. "Prosiliśmy św. Andrzeja Bobolę również o zgodę w naszej Ojczyźnie, abyśmy zaczęli darzyć się wzajemnym szacunkiem i życzliwością" – powiedział rzecznik Episkopatu.

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Episkopatu: rok 2020 minął w Kościele pod znakiem troski duszpasterskiej o potrzebujących i ochrony życia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl