SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Erste: inflacja w 2010 roku wyniesie 2,4 proc. stopy proc. wzrosną do 4,0 proc.

W ocenie analityków Erste inflacja w połowie bieżącego roku w ujęciu r/r powinna wrócić do 2,5%, czyli celu ustalonego przez Narodowy Bank Polski (NBP), a średnioroczna inflacja w całym 2010 roku wyniesie 2,4%. Jednocześnie spodziewają się oni wzrostu stóp procentowych do poziomu 4,0% na koniec 2010 roku - czytamy w raporcie Global Strategy banku Erste.

Erste: inflacja w 2010 roku wyniesie 2,4 proc. stopy proc. wzrosną do 4,0 proc.

Analitycy Erste oczekują spadku inflacji do poziomu celu NBP (2,5%) w połowie roku. Po listopadzie 2009 roku wskaźnik ten wynosi 3,3%.

"Od listopada 2009 roku inflacja czasowo wzrosła przez rosnące ceny ropy i ta tendencja powinna się utrzymywać również w pierwszych miesiącach bieżącego roku, ale później wygasać. Jednocześnie czynniki antyinflacyjne w gospodarce powinny w tym czasie systematycznie narastać" - czytamy w raporcie.

Efekt netto tych zjawisk powinien odzwierciedlić się w początkowo zwyżkowej, a następnie spadającej inflacji w okresie pierwszego półrocza 2010.

Pod koniec drugiej połowy roku analitycy Erste spodziewają się wystąpienia opóźnionego efektu wpływu na inflację osłabienia złotego w 2009 roku, które wraz z stopniowym ożywieniem gospodarki ponownie pchnie inflację ponownie na wyższe poziomy.

"W rezultacie spodziewamy się średniorocznej inflacji w ujęciu r/r w całym 2010 roku na poziomie 2,4%" - piszą analitycy Erste w swoim raporcie.

W scenariuszu bazowym analityków Erste, Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie przez większość pierwszej połowy 2010 roku.

Następnie w wyniku postępującego ożywienia gospodarki i zwyżkowych tendencji inflacji Rada, w ocenie Erste, usztywni swoje stanowisko.

Pierwsza podwyżka stóp procentowych spodziewana jest przez analityków w drugim kwartale 2010 roku.

"Kolejnego zaostrzenia polityki monetarnej spodziewamy się późnym latem lub wczesną jesienią. W efekcie stopy procentowe w Polsce mogą sięgnąć 4% pod koniec 2010 r." - piszą analitycy Erste w swoim raporcie.

Obecnie główna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 3,5%.

Opublikowana w październiku centralna ścieżka projekcji inflacyjnej NBP zakłada, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,4%, w roku 2010 spadnie do 1,5%, zaś w 2011 roku - przyspieszy do 2,1% (wobec 4,2% w 2008 r.). Według nowej projekcji, cel inflacyjny zostanie osiągnięty na początku 2010 r. - dokument z czerwca przewidywał, że stanie się to w połowie roku. Tymczasem projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje, że inflacja średnioroczna wyniesie 3,6% w 2009 r. i 1,0% w 2010 r.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Erste: inflacja w 2010 roku wyniesie 2,4 proc. stopy proc. wzrosną do 4,0 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl