SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eska nie chce rezygnować z letnich imprez, dlatego wciąż negocjuje ze sponsorami

Grupa Radiowa Time pomimo spowolnienia gospodarczego nie rezygnuje z organizacji letnich eventów i trasy "Hity na czasie", ale jak przyznaje odpowiedzialny za ich organizację Mariusz Woźniczka rozmowy z partnerami biznesowymi są w tym roku dużo trudniejsze. Rozmowa z prezesem Radia ESKA i ESKA Rock.

Eska nie chce rezygnować z letnich imprez, dlatego wciąż negocjuje
ze sponsorami

- Dziś sponsorzy precyzyjniej oglądają każdą złotówkę i dłużej zastanawiają się na co ją wydać, aby osiągnąć zakładane cele - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Mariusz Woźniczka, prezes Promotor United Entertainment. - Tych pieniędzy na rynku na pewno jest mniej niż w minionych latach, ale to nie jest tak, że one są nie do zdobycia. Jeśli proponujemy produkt bardzo dobrze skrojony, skierowany do odpowiedniej grupy docelowej to znajdują się także partnerzy, którzy chcą w niego zainwestować - twierdzi.

Dodaje, że kryzys był dużym zaskoczeniem dla wielu zarządzających firmami, powodując w pierwszej chwili powstrzymanie wielu zaplanowanych już działań oraz skłonił ich do przekierowania wydatków na najbardziej wydajne działania, które pozwalają bardzo szybko i ekonomicznie osiągnąć cele.

- I to jest dobre zjawisko dla eventów, gdyż wielu partnerów chce właśnie teraz wejść bezpośrednio między ludzi. Eventy są świetnym narzędziem do stworzenia związku emocjonalnego pomiędzy grupą docelową i marką, nie tylko do dotarcia do niej, ale co jest kluczowe, do silnego jej zaangażowania - przyznaje Woźniczka.

Grupa Radiowa Time w tym roku zorganizuje: trasę koncertową "Hity na czasie", "Sopot Hit Festiwal" oraz "Szczecin Rock Festiwal". - Nie zrezygnowaliśmy z żadnej imprezy, choć oczywiście nie obyło się bez problemów przy pozyskiwaniu sponsorów - mówi Mariusz Woźniczka. Przyznaje, że teraz rozmowy są trudniejsze i pochłaniające znacznie więcej czasu, co w przypadku zaplanowanych jeszcze w minionym roku eventów nie jest komfortowa sytuacją. - Tych rozmów nie można prowadzić dowolnie w czasie, ponieważ eventy są zawsze w tej dziedzinie dużo wcześniej precyzyjnie dookreślone - mówi.

Trasa "Hity na czasie" będzie bardziej ekonomiczna i pozbawiona często niedostrzegalnej przez uczestnika imprezy, a drogiej "biżuterii" (np. najdroższego oświetlenia). - Nam nie chodzi o zrobienie dużej ilości koncertów za wszelka cenę. "Hity na czasie" to pewna jakość produkcji, która musi być utrzymana - zastrzega prezes Promotor United Entertainment. Jego zdaniem wszystkie przytaczane tu eventy bardzo silnie wspierają markę Eska. - W ubiegłym roku w rankingu "Rzeczpospolitej" ESKA znalazła się po raz pierwszy wśród najbardziej rozpoznawalnych marek pośród firm medialnych i to od razu na szóstej pozycji wśród 35-ciu klasyfikowanych marek - podkreśla Woźniczka.

Mimo to wciąż nie wiadomo ile koncertów w ramach trasy "Hity na czasie" zostanie zorganizowanych w tym roku, ani kiedy odbędzie się pierwszy z nich.Rozmowa z Leszkiem Koziołem, wiceprezesem Grupy Radiowej TIME SA, prezesem Radia ESKA i ESKA Rock


Robert Stępowski: Czy kryzys dotyka także Państwa, głównie poprzez spadki wpływów reklamowych?
wm Leszek Kozioł: Każde spowolnienie gospodarcze wywołuje potrzebę zmniejszania kosztów prowadzenia działalności. Niewątpliwie koszty marketingowe są dla firm tymi, których zmniejszenie przychodzi najłatwiej, chociaż wszyscy zdają sobie sprawię, że jest to działanie krótkoterminowe. Ale niewątpliwie mamy teraz Polsce okres cięcia wydatków reklamowych a więc spadają wpływy reklamowe wszystkim podmiotom medialnym.

Które marki z Państwa Grupy odczuwają najbardziej to spowolnienie?
W kryzysie najlepiej radzą sobie liderzy w poszczególnych kategoriach i w tym względzie ESKA, jako lider dotarcia do młodych mieszkańców miast, radzi sobie nie źle. Gorzej wygląda sytuacja naszych nowych projektów, które nie zdążyły jeszcze na trwałe wpisać się w świadomość reklamodawców.

Pokusi się Pan o jakieś prognozy jak sytuacja może się rozwijać w najbliższych miesiącach?
Kryzysy są nieodłącznym elementem gospodarki rynkowej i mają swoje cykle. Sądzę, że ten będzie przebiegał podobnie do wcześniejszych, chociaż wszyscy mamy nadzieję, że w Polsce z racji możliwości wykorzystywania funduszy pochodzących z Unii Europejskiej i lepszych fundamentów makroekonomicznych, jego przebieg będzie łagodniejszy. Sądzę, że obecny okres nie jest jeszcze dnem kryzysu a pierwsze wyraźne sygnały powrotu koniunktury odczujemy dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Czy przygotowujecie kolejne pakiety, promocje i obniżki cen reklam by utrzymać dotychczasowych reklamodawców i przyciągnąć nowych?
W czasach dekoniunktury warunki dyktuje ten, kto dysponuje pieniędzmi. Sytuacja mediów a szczególnie telewizji zmieniła się ze stawiającego warunki na spełniającego oczekiwania reklamodawców. Stąd widoczny odpływ środków z innych mediów do telewizji, który i tak nie zaspokaja oczekiwań właścicieli stacji telewizyjnych. Ale jest to proces krótkotrwały, który spowoduje wypalenie tego kanału promocji a dla osiągnięcia długookresowych korzyści, konieczny będzie powrót do innych mediów. Tak przebiega każdy kryzys. Dzisiaj trwa walka o każdy budżet, spadają ceny lub rosną rabaty. Rynek doznaje rozregulowania a powrót do normalności zajmie kilka lat.

Czy ostatnio przeprowadzaliście reorganizacje, zwolnienia (lub takie planujecie) by obniżyć koszty?
Kryzys gospodarczy jest najlepszą okazją do przyjrzenia się kosztom działalności. Skoro nie można osiągać przychodów na zakładanym poziomie, trzeba szukać oszczędności. Tak robi każda organizacja i my nie jesteśmy w tym względzie inni. W czasach dobrej koniunktury obrastaliśmy w tłuszcz, który teraz trzeba usunąć. Poddajemy więc ponownej analizie różne projekty; szukamy oszczędności w usługach obcych; odkładamy w czasie inwestycje, które nie są konieczne; wreszcie dostosowujemy zatrudnienie do nowej rzeczywistości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eska nie chce rezygnować z letnich imprez, dlatego wciąż negocjuje ze sponsorami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl