SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022

Rozstrzygnięto plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Głosami internautów przy dużej przewadze zwycięża "essa" –używane jako wyraz radości, triumfu lub ogólnych pozytywnych emocji. Internauci chętnie głosowali też na "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC".

Article

Organizatorzy konkursu z Wydawnictwa PWN podają, że wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem "essa" znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. "W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu" - wyjaśniono w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl poświęconym wynikom konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

- Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych - ocenia Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.

"Odklejka" z Nagrodą Jury

Nagrodę Jury przyznano wyrazowi "odklejka". "Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści" - wyjaśnia PWN.

"Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja" - tłumaczą dalej organizatorzy konkursu

- Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie - komentuje profesor Marek Łaziński, członek jury konkursu z Uniwersytetu Warszawskiego.

 Dużo głosów zdobyły słowa "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC".

"Wskazują one na pewne stałe trendy w nieoficjalnym języku i komunikacji młodzieży. Z jednej strony chodzi o podkreślanie tego, co wzbudza podziw, jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe (slay a także slay qeen) z drugiej – o podtrzymywanie kontaktu, zabawę i żarty, do których impulsem jest wiral (popularny fragment filmowy lub mem) (np. betoniarz, a także fraza betoniarzu cztery cztery)" - pisze jury.

W pierwszym etapie konkursu internauci nadesłali prawie 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Do finałowej dwudziestki przeszły: baza, betoniarz, cringe, essa, gigachad, kto pytał?, łymyn, naura, NPC, odklejka, onuca, pokemon, rel, robi wrażenie, siedemnaście, sigma, slay, sus, twoja stara/twój stary, UwU.

W jury konkursu zasiadają prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński ("Polityka").

Młodzieżowe Słowo Roku wybierane od 2016 roku

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawski. Od 2016 roku roku popularyzuje język polski wśród młodzieży, ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.

W ubiegłym roku decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku został "śpiulkolot". Tuż za nim uplasowała się "naura", a trzecie miejsce zajął zwrot "twoja stara".

W 2020 roku po raz pierwszy w historii plebiscytu kapituła konkursu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa – podali jurorzy w werdykcie.

W plebiscycie "na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, (...), na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek)" – wyjaśniła kapituła konkursu.

W roku 2019 młodzieżowym słowem roku został rzeczownik "alternatywka" , oznaczający "dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Na podium znalazły się "jesieniara" (miłośniczka jesieni) i "eluwina" (wariacja od powitania "elo"). Rok wcześniej wygrał wyraz „dzban”.W 2017 roku Młodzieżowym Słowem Roku zostało "XD". W pierwszej edycji plebiscytu nagrodę otrzymało słowo "sztos", które rok później zajęło miejsce drugie.

Dołącz do dyskusji: "Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Kolejna Żenada Roku. Podstarzałe dziadki wymyślają sobie słówka i wmawiają wszystkim, że tak teraz mówi młodzież. Gdzie 99% prawdziwych nastolatków nigdy tych słów nie używała i nawet nie wie co oznacza.
odpowiedź
User
eseiza
koniec wiosny w polsce i poczatek jesieni w argentynie
odpowiedź
User
Klim
Radio Essa
odpowiedź