SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

EU Industrial R&D Investment Scoreboard - siedem firm z Polski

Comarch, Asseco Poland, BRE Bank, Telekomunikacja Polska (TPSA), Bioton, Bank Ochrony Środowoska (BOŚ) oraz Netia to siedem firm z Polski, które znalazły się w rankingu "EU Industrial R&D Investment Scoreboard"obejmującym tysiąc firm z Unii Europejskiej, które wydają najwięcej na badania i rozwój. Raport przygotowała Komisja Europejska.

EU Industrial R&D Investment Scoreboard - siedem firm z Polski

"Z opracowanego przez Komisję Europejską tegorocznego zestawienia danych dotyczących nakładów na badania i rozwój (EU Industrial R&D Investment Scoreboard) wynika, że w 2010 r. znacznie zwiększył się poziom tych nakładów wśród czołowych unijnych przedsiębiorstw. Wzrost wyniósł 6,1% wobec zanotowanego w 2009 r. spadku o 2,6%. Dane obejmujące 1400 czołowych przedsiębiorstw na świecie pokazują jednak, że unijne przedsiębiorstwa ogółem nadal wypadają gorzej od swoich głównych konkurentów w dziedzinie inwestycji w badania i rozwój z USA i niektórych krajów azjatyckich" - czytamy w raporcie.

Komisja Europejska podała, że wśród pięćdziesięciu światowych liderów pod względem wielkości nakładów na badania i rozwój znajduje się 15 przedsiębiorstw unijnych, 18 spółek z USA i 13 z Japonii. Dwa pierwsze miejsca zajmują przedsiębiorstwa farmaceutyczne. Drugie miejsce za szwajcarską firmą Roche (7,2 mld euro) zajmuje Pfizer z USA (7 mld euro). Volkswagen (6,3 mld euro) zajmuje szóste miejsce i może pochwalić się największymi nakładami na badania i rozwój w UE, wyprzedzając Nokię (11. miejsce, 4,9 mld euro), Daimlera (13. miejsce, 4,8 mld euro) oraz Sanofi-Aventis (14. miejsce, 4,4 mld euro).

W zestawieniu tysiąca firm z UE, które inwestowały w 2010 r. najwięcej w rozwój znalazło się siedem przedsiębiorstw z Polski. Na 463. miejscu sklasyfikowano Comarch, który (według podanych danych) wydał w 2010 r. 23,42 mln euro na badania i rozwój. Na 523. znalazło się Asseco Poland, które zainwestowało 18,52 mln euro. Dalsze miejsca w rankingu zajęły BRE Bank (550. miejsce), TPSA (590), Bioton (699), BOŚ (812) oraz Netia (855).

Warto zauważyć, że według danych KE, Asseco Poland zwiększyło w 2010 r. swoje wydatki na R&D o 132,1%, BOŚ o 95,4% a Netia o 13,2%. Porównywalnych danych z 2009 r. dla Comarchu nie podano. BRE, TPSA oraz Bioton zmniejszyły wydatki na R&D.

Unijne zestawienie danych dotyczących nakładów na badania i rozwój publikowane jest co roku przez Komisję Europejską (Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Wspólne Centrum Badawcze). Zawiera ono informacje na temat 1400 czołowych przedsiębiorstw na świecie (400 z UE i 1000 spoza UE) ocenianych na podstawie poziomu ich nakładów na badania i rozwój. W zestawieniu tym uwzględnia się całkowity poziom nakładów na badania i rozwój, niezależnie od miejsca, w którym prowadzone są działania badawczo-rozwojowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: EU Industrial R&D Investment Scoreboard - siedem firm z Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl