SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europa dyskryminacji?

Wysoki odsetek Europejczyków uważa dyskryminację za zjawisko powszechne.

Z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że szczególnie częste są przypadki dyskryminacji związanej z pochodzeniem etnicznym, niepełnosprawnością i orientacją seksualną.

Z badania obejmującego prawie 26 800 respondentów z 25 państw Unii Europejskiej, Rumunii, Bułgarii, dwóch krajów kandydujących oraz z Tureckiej Republiki Cypru Północnego wynika również, że znaczący odsetek respondentów czuje, że dyskryminacja jest obecnie bardziej powszechna niż pięć lat temu.

Z sześciu badanych form dyskryminacji, dyskryminacja na tle pochodzenia etnicznego wydaje się być najbardziej rozpowszechniona. Prawie jeden respondent na pięciu uważa ją za bardzo częstą w swoim kraju (19%), natomiast 45% badanych stwierdza, że jest ona częsta. Tylko 2% badanych uważa, że ten rodzaj dyskryminacji nie występuje w ogóle. Badani stosunkowo rzadko zauważają natomiast dyskryminację ze względu na płeć. Niemniej jednak dwóch na pięciu respondentów (40%) uważa, że jest ona częstym zjawiskiem w ich kraju.

Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Opinion pokazują duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi w postrzeganiu rozmiarów dyskryminacji na tle pochodzenia etnicznego. Największa rozbieżność występuje pomiędzy „starą 15” i 10 nowymi państwami członkowskimi. Mieszkańcy krajów z drugiej grupy zdecydowanie rzadziej odczuwają tę formę dyskryminacji jako częstą (42% vs. 68% w „starej” 15). Na poziomie poszczególnych krajów przekonanie o tym, że dyskryminacja na tle pochodzenia etnicznego jest częsta, najsilniejsze jest w Szwecji (85%), Holandii (83%) i Francji. Z kolei na Litwie (23%) i Łotwie (29%) mniej niż 3 na 10 respondentów podziela ten pogląd.

Różnice w percepcji zjawiska dyskryminacji w pewnym stopniu zależą również od wieku badanych: 58% osób w wieku 55 lat i więcej uważa, że dyskryminacja na tle pochodzenia etnicznego jest częsta, natomiast tego samego zdania jest aż 69% osób najmłodszych.

Znaczący odsetek respondentów (od 27% do 42%) uważa, że dyskryminacja nasiliła się w ciągu ostatnich pięciu lat. Przeciętnie jeden respondent na dwóch uważa, że dyskryminacja na tle pochodzenia etnicznego jest obecnie częstsza niż pięć lat temu (49%).

Jeśli chodzi o inne formy dyskryminacji Europejczycy są większymi optymistami. W szczególności w przypadku dyskryminacji ze względu na płeć i niepełnosprawność prawie 6 na 10 respondentów uważa, że obecnie jest ona rzadsza (odpowiednio 63% i 61%). 

Wyniki Special Eurobarometer pokazują, że znacząca część Europejczyków wciąż uważa, że dyskryminacja występuje często oraz że dyskryminacja ze względu na pochodzenie etniczne jest obecnie częstsza niż pięć lat temu. Te wyniki, w kontekście rosnącego napięcia w Iraku i innych krajach muzułmańskich, powinny zwrócić uwagę decydentów na konieczność zwiększenia wysiłku w walce z dyskryminacją we wszystkich jej formach. -  komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 0.06.06 –12.07.06 r. na próbie 26 822 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także w Tureckiej Republice Cypru Północnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europa dyskryminacji?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl