SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europa mniej optymistyczna

Pięciu na dziesięciu Europejczyków (54%) nie oczekuje znaczącychzmian w swoim życiu w najbliższych 12 miesiącach, następne 30%uważa, że ich życie się poprawi, a 13%, że się pogorszy - wynika zostatniej fali badania Standard Eurobarometr przeprowadzonego przezTNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej.

Z badania obejmującego ponad 30,000 osób w 27 PaństwachCzłonkowskich, trzech krajach kandydujących (Chorwacji, ByłejJugosłowiańskiej Republice Macedonii i Turcji) oraz Republice CypruPółnocnego wynika również, że poziom optymizmu obniżył się wporównaniu do poprzedniej fali badania.

Można wykorzystać te wyniki do stworzenia "indeksu optymizmu",rozumianego, jako różnicę pomiędzy odsetkiem respondentów, którzyuważają, że ich życie ulegnie poprawie i odsetkiem tych, którzyczują, że się pogorszy. Tym sposobem otrzymaliśmy indeks optymizmuna poziomie +17 dla całej Unii Europejskiej (odsetek osóboczekujących poprawy jest wyższy o 17% od odsetku osób, któreudzieliły przeciwnej odpowiedzi). Jest to spadek o 9 punktów zpoziomu +27 odnotowanego wiosną 2007 (kiedy 37% respondentówuważało, że ich życie się poprawi, a 11%, że się pogorszy). Napoziomie poszczególnych krajów najwyższy indeks optymizmuobserwowany jest obecnie w Szwecji (+38), Danii (+33) Hiszpanii iIrlandii (po +29) oraz Rumunii (+28). We wszystkich tych państwachindeks optymizmu jest wyższy niż w całej Unii Europejskiej. Tylko wtrzech państwach indeks optymizmu jest ujemny, są to: Węgry (-22),Czechy (-5) i Portugalia (-1).

Jednak kiedy porównuje się ostatnie wyniki z danymi z wiosny2007 okazuje się, że prawie wszystkie państwa poddały się ogólnejtendencji do spadku indeksu optymizmu. Najbardziej obniżył się onna Litwie (spadek o 22 punkty do poziomu +13), w Słowenii (-21, dopoziomu +6), na Łotwie (-19, do poziomu +21), na Cyprze (-18, dopoziomi +4), w Estonii (-16, do poziomu +23), w Czechach (-15, dopoziomu -5) i w Wielkiej Brytanii (-14, do poziomu +26). Z drugiejstrony, indeks optymizmu nie zmalał jedynie w trzech państwach(Grecji, Bułgarii i Rumunii).

Z badania przeprowadzonego przez TNS Opinion wynika również, żenajmłodsi respondenci są zdecydowanie bardziej skłonni do optymizmudotyczącego przyszłości niż najstarsze grupy: połowa (50%) osób wwieku 15-24 lata uważa, że ich życie się poprawi w czasienajbliższego roku, podczas gdy dwie trzecie (66%) osób powyżej 55roku życia uważa, że ich życie się nie zmieni (tylko 13% jestzdania, że się poprawi). Również wśród osób, które się uczyłyprzynajmniej do 20 roku życia, jest ponad dwa razy więcejrespondentów optymistycznie patrzących na swoją przyszłość (36%)niż wśród osób, które skończyły swoja edukację przed ukończeniem 15lat (17%).

Badanie Eurobarometr pokazuje, że pomimo, iż większośćEuropejczyków uważa, że ich życie nie ulegnie zmianie wnajbliższych miesiącach, poziom optymizmu spadł do jednego znajniższych poziomów od roku 1995. Jest to ważny sygnałostrzegawczy, którego europejscy liderzy nie powinni przeoczyć -komentuje wyniki badania Urszula Krassowska, Lider Sektora BadańSpołecznych i Politycznych TNS OBOP.


*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiaduface-to-face w okresie 22.09.07 -03.10.07 r. na próbie 30,281mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej, Chorwacji,Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Turcji i w TureckiejRepublice Cypru Północnego

Dołącz do dyskusji: Europa mniej optymistyczna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl