SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejczycy wolą lekarzy w internecie

Z opublikowanego przez Komisję Europejską badania Eurobarometer wynika ...

Z opublikowanego przez Komisję Europejską badania Eurobarometer wynika, że średnio prawie co czwarty europejski internauta poszukuje w Sieci informacji na temat zdrowia.

Dane te są znacznie zróżnicowane jeżeli chodzi o poszczególne kraje, w Danii i Holandii odsetek ten rośnie do blisko 40 %, podczas gdy m.in. w Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Francji maleje do 15%. Zdecydowanie wciąż najbardziej popularnym źródłem informacji medycznych pozostają lekarze i farmaceuci. Internet, wyprzedzony przez telewizję, gazety i magazyny, pozostaje wciąż najmniej wiarygodnym źródłem informacji na temat zdrowia.

Z drugiej strony, średnio aż 41% Europejczyków uważa, że Internet jest dobrym nośnikiem dla informacji medycznych – w Danii i Holandii liczba osób ufająca Internetowi rośnie do ponad 60%. 16% mieszkańców Starego Kontynentu uważa Sieć za zdecydowanie niewiarygodne źródło wiadomości, kolejne 16% twierdzi, że zaufanie do Internetu zależy od rodzaju poszukiwanych informacji. Aż 27% nie miało zdania na ten temat.

Według mieszkańców Europy, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji medycznych pozostają lekarze i farmaceuci, którzy są głównym źródłem wiadomości dla 45% respondentów. 20% ludzi głównie korzysta z telewizji, 8% z książek, 7% z gazet a tylko 3,5 % wykorzystuje Internet. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o zdrowiu pozostają duże międzynarodowe organizacje, m.in. Czerwony Krzyż i Médecins sans frontičres. Na dalszych miejscach uplasowały się organizacje konsumenckie 67%, szkoły i uniwersytety 65,5% i organizacje środowiskowe 63%. Mediom ufa 39% ludzi, wiarygodność dla organizacji rządowych deklaruje 23% respondentów. Najmniej Europejczyków ufa firmom i partiom politycznym, które zanotowały odpowiednio wynik 16% i 11%.

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat profilaktyki zdrowia. W latach 2003-2008, Unia planuje wydać 312 mln Euro na prozdrowotny program Public Health Action.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europejczycy wolą lekarzy w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl