SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody europejskich nadawców z Ligi Mistrzów UEFA i lig krajowych przekroczą 38 mld zł

Przychody nadawców  z transmisji meczów Ligi Mistrzów UEFA i lokalnych lig krajowych w sezonie 2021/2022 wyniosą ponad 38 mld zł, a w raporcie Digital TV Research mowa tylko o pięciu największych rynkach w Europie.

Article

Analitycy Digital TV Research wzięli pod uwagę Wielką Brytanię, Niemcy, Hiszpanię, Włochy i Francję. Oszacowali, że za nabycie praw telewizyjnych nadawcy z tych krajów zapłacą blisko 30 mld zł. Przychody przekroczą 38 mld zł. Zysk przekroczy więc 8 mld zł. Tak różowo nie było w sezonie 2019/2020, kiedy z powodu pandemii przychody nadawców spadły o blisko 22 mld zł.

Najbardziej zyskowne i najdroższe mecze Premier League

Liderem jest Wielka Brytania, w której przychody z Ligi Mistrzów i Premier League przekroczą 13 mld zł (2,5 mld z Ligi Mistrzów oraz 10,6 mld zł z Premier League). Prawa do narodowej ligi na wyspach brytyjskich ma Sky, BT Sport,  Amazaon i BBC Sport. Z kolei pakiet do Ligi Mistrzów posiada  BT Sport, który płaci 2 mld zł za sezon. Licencja na pokazywanie Premier League kosztuje nadawców aż 7,8 mld zł za sezon. W Niemczech, gdzie narodową ligę pokazują Sky, DAZN i Sat.1 prawa do Bundesligi przyniosą prawie 6 mld zł przychodów. Z kolei platforma streamingowa DAZN, która pozyskała prawa do Ligi Mistrzów osiągnie z tego tytułu przychody w wysokości 2,5 mld zł. Za licencję do sezonu 2024/2025 nadawcy zapłacili prawie 20 mld zł. Hiszpania to ponad 6 mld zł przychodów z tytułu pokazywania La Ligi Santander przez platformę cyfrową Movistar+ i koncern Mediapro. Prawie 2,1 mld zł przypadnie natomiast Telefonice, które zapłaci 1,6 mld zł za każdy sezon w latach 2021-2024.

Mniejsze przychody we Włoszech i Francji

We Włoszech DAZN, który posiada prawa do Serie A w latach 2021-2024 osiągnie w pierwszym sezonie przychody z tego tytułu na poziomie 4,7 mld zł. Za każdy sezon zapłaci jednak prawie 3,8 mld zł. Prawa do Ligi Mistrzów na półwyspie apenińskim ma Amazon. Jeden sezon pochłania 357 mln zł, ale przychody przekroczą 927 mln zł. Francja to 1,5 mld zł przychodów dla Canal+ za transmisje z Ligue 1 i prawie 1,8 mld zł dla Canal+ i BeIn Sport z tytułu prezentowania Ligi Mistrzów. Za te ostatnie rozgrywki obaj nadawcy zapłacą niemal 1,4 mld zł.

Kto zarobi w Polsce?

Dane w odniesieniu do polskiego rynku nie są znane. Prawa do Ligi Mistrzów od połowy 2021 roku do połowy 2024 roku posiada Telewizja Polsat. Spółka NENT Group, która w sierpniu uruchomi platformą streamingową Viaplay posiada natomiast prawa do Bundesligi aż do roku 2029. Prawa do ligi francuskiej na najbliższe cztery sezony mają Canal+ i Eleven Sports. Podobnie jest z La Ligą Santander do końca sezonu 2025/2026. Canal+ posiada też prawa do Premier League do 2022 roku. Na razie włoską Serie A pokazuje Eleven Sports, a przetarg dotyczący następnych sezonów nie został jeszcze rozstrzygnięty. PKO Bank Polski Ekstraklasę pokazują do końca sezonu 2022/2023 Canal+ i TVP Sport. Rozmowy w sprawie nowego przetargu rozpoczną się jesienią.

Dołącz do dyskusji: Przychody europejskich nadawców z Ligi Mistrzów UEFA i lig krajowych przekroczą 38 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl