SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejska Unia Nadawców wyraża obawy co do funkcjonowania izraelskiej telewizji KAN

Mimo że Izrael jako pierwszy wybrał swoją reprezentantkę na Eurowizję, być może nie weźmie udziału w konkursie. Europejska Unia Nadawców przygląda się bowiem działaniom telewizji KAN i niepokojącym zmianom pod kierunkiem nowej władzy.

Noa Kirel, reprezentantka Izraela podczas Eurowizji 2023Noa Kirel, reprezentantka Izraela podczas Eurowizji 2023

Noel Curran, czyli dyrektor generalny Europejskiej Unii Nadawców (EBU), wyraził zaniepokojenie zagrożeniami dla integralności i niezależności izraelskiego narodowego nadawcy publicznego KAN i przedstawił je w liście do nowego premiera Izraela, Benjamina Netanjahu.

List Europejskiej Unii Nadawców

Według EBU szczególny niepokój wzbudziły niedawne uwagi partii Likud MK i ministra komunikacji Shlomo Karhiego, które podważały wolność prasy i groziły zamknięciem działalności informacyjnej KAN. W jednym z wywiadów radiowych miał powiedzieć: „publiczność nie powinna finansować jednego konkretnego kanału, nie powinno być publicznego nadawania”.

Dodaje, że bez działającej telewizji informacyjnej, KAN nie spełniałby już swojego zobowiązania co do pełnego zakresu programów jako media publiczne, a to stawia pod znakiem zapytania jego kwalifikacje do członkostwa w EBU i zdolność do udziału w ważnych wydarzeniach, takich jak Konkurs Piosenki Eurowizji.

 

Obawy dyrektora generalnego EBU

Noel Curran stwierdził: „Niezależne wiadomości i informacje stanowią integralną część organizacji mediów publicznych i wnoszą kluczowy wkład w pluralizm mediów w dobrze funkcjonujących demokracjach… Mając na uwadze podstawowy interes społeczeństwa, które bezpośrednio finansuje KAN, ufamy, że nowy rząd będzie również chronił niezależność KAN i umożliwi mu dalsze wypełnianie swojej misji w demokratycznym społeczeństwie”.

EBU zauważa, że od momentu powstania w 2017 roku, oferta telewizyjna, radiowa i internetowa KAN obejmowała różnorodne wiadomości i treści informacyjne, rozrywkowe, kulturalne i edukacyjne. Członkostwo w EBU umożliwia również nadawcy korzystanie ze światowej klasy praw do emisji sportowych, w tym np. do Mistrzostw Świata 2022, oraz rozrywki na żywo, w szczególności Konkursu Piosenki Eurowizji, który został zorganizowany przez KAN w 2019 roku po zwycięstwie Izraela w poprzednim roku.

Eksperymenty władz Izraela wobec telewizji publicznej KAN

Jeszcze w 2017 roku ówczesny rząd izraelski wydał oświadczenie, w którym wyraził zamiar zlikwidowania działalności informacyjnej KAN. Ostatecznie zrezygnowano z tych planów, gdy EBU nalegała, aby był to warunek organizacji Konkursu Piosenki 2019 przez izraelskiego nadawcę.

Czy Izrael wystąpi podczas Eurowizji?

Szef Europejskiej Unii Nadawców dodał: „Odpowiedzialnością EBU jest zapewnienie, że wspiera wszystkich naszych członków w ich misji służenia interesom ogółu społeczeństwa w najlepszy możliwy sposób. Zmiany te mogą podważyć zdolność KAN do wypełnienia zobowiązań jako członka naszego międzynarodowego sojuszu organizacji mediów publicznych”.

Pytanie, czy tak przedstawione stanowisko EBU skłoni rząd Izraela do wycofania się ze swoich planów i czy Izrael weźmie udział w Eurowizji. Czy Noa Kirel będzie mogła wystąpić, zależy od działań partii Likud MK.

Dołącz do dyskusji: Europejska Unia Nadawców wyraża obawy co do funkcjonowania izraelskiej telewizji KAN

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yplit
Zawsze mogą zgodnie z geografią przystąpić do Azjawizji
odpowiedź