SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UE uruchomi paneuropejski newsroom. Ma ulepszyć komunikację w kwestiach unijnych

Unia Europejska zapowiedziała uruchomienie „europejskiego newsroomu”, który ma zapewnić rzetelne treści dotyczące funkcjonowania unijnych instytucji. W projekcie, którego start przewidziano na początek 2022 roku ma uczestniczyć 16 agencji informacyjnych z krajów wspólnoty.

Komisja Europejska ogłosiła swoje wsparcie dla rozwoju „europejskiego newsroomu”, skupiającego agencje informacyjne w Brukseli w celu współpracy w zakresie informowania o sprawach UE.

Lepsza komunikacja z Brukselą

Według planu w newsroomie zgromadzi się 16 agencji informacyjnych z całej Europy, aby ułatwić współpracę transgraniczną i promować szerszy dostęp do informacji oraz dziennikarstwo unijne.

Inicjatywa ta została ogłoszona przez komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona podczas drugiego europejskiego forum mediów informacyjnych, będącego dialogiem między zainteresowanymi stronami.

Alexandru Giboi, sekretarz generalny Europejskiego Sojuszu Agencji Prasowych w rozmowie z serwisem Euractiv stwierdził,, że „zweryfikowane i wiarygodne informacje stają się coraz cenniejszym towarem w dzisiejszych czasach, kiedy dezinformacja atakuje nasze społeczeństwa z niekiedy fatalnymi skutkami”.

- Zaangażowanie agencji informacyjnych w ten projekt jest wyraźną gwarancją, że nacisk zostanie położony naprawdę – zaznaczył Alexandru Giboi. - Inicjatywa European Newsroom może przyczynić się do podniesienia jakości wiadomości przekazywanych z Brukseli na cały świat, a to już samo w sobie byłoby zwycięstwem.

Czytaj także: Unia Europejska potępia likwidację Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

DPA na czele

Począwszy od stycznia 2022 r. w ramach projektu 16 agencji informacyjnych będzie miało możliwość współpracy w brukselskim centrum informacyjnym w zakresie relacjonowania spraw UE w 15 językach. Inicjatywa ta rozpoczęła się od zaproszenia do składania wniosków w celu wzmocnienia wielojęzycznej europejskiej przestrzeni informacyjnej i otrzyma od KE 1,76 mln euro finansowania.

Koalicji przewodniczyć będzie niemiecka agencja DPA, a w jej skład wejdą inne agencje z krajów UE, w tym z Austrii, Włoch i Słowacji, a także z państw spoza UE, takich jak Albania i Serbia. W koalicji wezmą również udział agencje prasowe AFP i EFE.

W założeniach program oraz współpraca transgraniczna, na której będzie się opierać projekt, wzmocni również niezależność i pluralizm mediów.  

Luciano Morganti, profesor na Vrije Universiteit Brussel i badacz w Centrum Studiów nad Mediami, Innowacjami i Technologią stwierdził z kolei, że program będzie korzystny nie tylko dla sektora informacyjnego, ale dla wszystkich Europejczyków.

Inauguracja projektu odbyła się w ramach drugiego europejskiego forum mediów informacyjnych KE, którego pierwsza odsłona miała miejsce w marcu br. i dotyczyła bezpieczeństwa osób pracujących w mediach w sytuacji, gdy wzrasta liczba ataków fizycznych i słownych skierowanych przeciwko nim.

Czytaj także: Państwa UE coraz częściej sięgają po sztuczną inteligencję w celu kontroli granic

Dołącz do dyskusji: UE uruchomi paneuropejski newsroom. Ma ulepszyć komunikację w kwestiach unijnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl