SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejskie firmy łączą siły, by pozwać Google o odszkodowania

Firma prawnicza Hausfeld i doradcza Avisa Partners uruchomiły internetową platformę, na której zbierają zgłoszenia od europejskich podmiotów czujących się poszkodowanymi z powodu dominującej pozycji rynkowej Google. W planach jest wytoczenie koncernowi cywilnych pozwów o odszkodowania.

Article

Od czterech lat Komisja Europejska prowadzi dochodzenie mające wyjaśnić, czy koncern Google nie nadużywa na starym kontynencie (na którym jego wyszukiwarka ma 90 proc. udziałów w rynku) swojej dominującej pozycji faworyzując w wynikach wyszukiwania swoje produktu i działając w ten sposób na szkodę konkurentów. Obecnie gotowy jest 120-stronicowy raport zawierający wnioski z prowadzonego postępowania. Według nieoficjalnych informacji Margrethe Vestager, unijna komisarz nadzorująca wolną konkurencję na terenie wspólnoty może postawić Google konkretne zarzuty pod koniec br., lub na początku 2016 r.

Jeśli zarzuty pod adresem Google znajdą potwierdzenie i zostaną uznane przez unijne instytucje, to koncern może czekać kara finansowa w wysokości 10 proc. przychodów koncernu, która może przekroczyć kwotę 6,5 mld dol. Tymczasem okazuje się, że na postępowaniu prowadzonym przez Komisję Europejską mogą nie skończyć się prawne kłopoty Google.

W Europie do głosu dochodzi coraz większa liczba firm utrzymujących, że dominująca pozycja Google na rynku doprowadziła je do wymiernych strat finansowych. Międzynarodowa kancelaria prawna Hausfeld oraz firma doradcza Avisa Partners zamierzają zebrać jak największą liczbę zgłoszeń od poszkodowanych podmiotów, a następnie w toku procesów cywilnych uzyskać od amerykańskiego giganta internetowego wysokie odszkodowania. M.in. w tym celu powstała strona Grip.eu. Jej celem jest zbieranie zgłoszeń dotyczących monopolistycznych działań Google, a także udostępnianie wszystkich informacji związanych z tą sprawą i udzielanie prawnego wsparcia firmom poszkodowanym przez politykę Google.

Według informacji umieszczonych na stronie Grip jest inicjatywą non-profit i nie stoi za nią żaden z konkurentów Google. Dzięki pomocy Grip przedsiębiorcy mogą ustalić, czy w ich wypadku wchodzi w grę dochodzenie roszczeń odszkodowawczych od Google. Według nieoficjalnych informacji podanych przez dziennik „The New York Times” pierwsze cywilne pozwy w imieniu poszkodowanych mogą zostać wysłane po tym, jak Komisja Europejska skieruje swoje zarzuty przeciwko Google.

Rzecznik Google odmówił komentarza w sprawie ewentualnych roszczeń cywilnych pod adresem koncernu. Z kolei na ewentualne oskarżenia ze strony Unii odpowiedział reprezentujący Google Kent Walker podtrzymując stanowisko, według którego firma z Mountain View w żaden sposób nie narusza wolności wyboru przez użytkowników narzędzi wyszukiwania, a konkurencja na europejskim rynku wyszukiwarek nie jest w żaden sposób zakłócona.

Dołącz do dyskusji: Europejskie firmy łączą siły, by pozwać Google o odszkodowania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl