SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Europejskie Forum Radiowe w Krakowie: radio hybrydowe i cyfryzacja przyszłością radiofonii

W zeszłym tygodniu w Krakowie odbyło się Europejskie Forum Radiowe, poświęcone technologicznej przyszłości radia. W organizowanej przez Polskie Radio konferencji brali udział przedstawiciele europejskich mediów publicznych oraz EBU.

Uczestnicy debaty w trakcie Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie, Foto: Autor: Maciej Biedrzycki Article

W konferencji udział wzięli szefowie największych mediów publicznych z całej Europy oraz przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców (EBU), WorldDAB, a także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego. Wśród prelegentów byli m.in. Helen Boaden (dyrektor Radia BBC), Graham Ellis (zastępca dyrektora Radia BBC), Willi Steul (dyrektor generalny Deutschlandradio), Miklos Vaszily (dyrektor generalny węgierskiej publicznej telewizji i radia MTVA), Rene Zavoral (dyrektor generalny Czeskiego Radia) i Graham Dixon (dyrektor radia w EBU). List do uczestników konferencji skierowała premier Beata Szydło.

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła wyjaśniała, że kluczowymi problemami w procesie cyfryzacji radia w Polsce są: brak strategii narodowej, brak strategii europejskiej, niechęć rozgłośni komercyjnych do cyfrowej emisji sygnału i wysokie koszty jednoczesnego nadawania sygnału cyfrowego i analogowego.

Polskie Radio nie zamierza wycofywać się z procesu cyfryzacji i niszczyć tego, co do tej pory zostało osiągnięte. - Spotkaliśmy się dzisiaj po to, by wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania i jeśli znajdziemy jakiś kompromis, porozumienie, będę szczęśliwa. Potrzebujemy również wsparcia ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Ogromna część odbiorców słucha radia w samochodzie. Dlaczego producenci samochodów sprzedawanych w Polsce nie chcą w nich instalować odbiorników DAB+? - tłumaczyła Barbara Stanisławczyk-Żyła.

Sytuację w Niemczech przedstawił Willi Steul, dyrektor generalny Deutschlandradio, który podkreślał, że takie same problemy pojawiają się w całej Europie, z wyjątkiem krajów bardzo zaawansowanych we wdrażaniu technologii DAB+, takich jak Szwajcaria, Norwegia czy Wielka Brytania.

Dyrektor generalna BBC Helen Boaden zwróciła uwagę, że w Wielkiej Brytania istnieje porozumienie nadawców publicznych, prywatnych i rządu w sprawie DAB+. Wśród najważniejszych wyzwań stojących przez radiofonią w Wielkiej Brytanii wskazała rozwój radia hybrydowego, łączącego emisję naziemną, FM i DAB+ z emisją w internecie. Radio hybrydowe jest dedykowane szczególnie na telefony komórkowe.

Cyfryzacja na Węgrzech nie jest prowadzona, a - w opinii dyrektora generalnego publicznej węgierskiej telewizji i radia MTVA Miklós Vaszily - kluczem do powodzenia tego procesu jest zawartość programu. Rząd węgierski zorganizował przetarg na częstotliwości cyfrowe, ale wygrała go stacja radiowa, która nie uruchomiła emisji, a zablokowała na kilka lat częstotliwości.

Dwa kraje chcą wykorzystać technologię DAB+, by dotrzeć do szerszej grupy słuchaczy, bowiem radio cyfrowe może na jednej częstotliwości nadawać większą liczbę programów. Mołdawia reprezentowana przez Veaceslava Gheorghiscenco, dyrektora radia w Teleradio Moldova przygląda się na razie temu, co się dzieje w Europie z cyfryzacją radia, natomiast Radio Watykańskie eksperymentuje z różnymi technologiami cyfrowymi i chce wykorzystać DAB+ do umożliwienia odbioru swojego programu w całych Włoszech, o czym przekonywał Paolo Lazzarini, dyrektor techniczny Radia Vaticana.
Rene Zavoral, dyrektor generalny Czeskiego Radia, stwierdził, że Czeskie Radio nadaje w DAB+ już od 10 lat, ale to FM jest nadal główną platformą radiową i pozostanie nią w najbliższej przyszłości. Jakiekolwiek rozmowy o strategii narodowej dla radia cyfrowego w Czechach zostały odsunięte do roku 2021.

Prezes pozarządowej organizacji WorldDAB+ Patrick Hannon wyjaśniał, że kluczem do sukcesu w rozwoju platformy DAB+ w całej Europie jest określona wizja polityczna i współpraca z przemysłem. Przekonywał, że na poziomie europejskim potrzebne są regulacje prawne, które zachęciłyby prywatnych nadawców do przenoszenia emisji do DAB+, a producentów sprzętu audio do produkowania odbiorników zdolnych odbierać zarówno FM, jak i DAB+.

Z kolei Graham Dixon, dyrektor radia w EBU (Europejska Unia Nadawców) wskazywał na słabości radia internetowego i przekonywał, że przyszłość radia jest w cyfryzacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europejskie Forum Radiowe w Krakowie: radio hybrydowe i cyfryzacja przyszłością radiofonii

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LoL
"bowiem radio cyfrowe może na jednej częstotliwości nadawać większą liczbę programów. " przed uruchomieniem cyfrowego radia kilka lat emu mówili, że DAB+ porównywalne jakościowo z CD, dziś trudno znaleźć to stwierdzenie
11 12
odpowiedź
User
gość
Na jednej częstotliwości nie można niczego nadać, a ktoś kto głosi takie brednie powinien skonsultować się z lekarzem. Ponadto zarzucanie, że Europa nie ma planu na DAB jest kłamstwem - jest ustalony przydział częstotliwości w pasmie VHF i L i każde radio cyfrowe ma głowicę która może odbierać sygnały z tego zakresu. I żadnych hybryd internetowych- już te numery znamy- najpierw z butami, a potem wołanie abonamentu od telefonów i komputerów.
18 8
odpowiedź
User
ani grosza
Czyli odbył się zjazd państwowych nadawców, z których każdy żyje na koszt społeczeństwa i niczym się nie przejmuje - jednym słowem dyskusja o rozwoju za nie swoje pieniądze i na czyjś koszt. I to ma być niby ten pluralizm, którego nie ma nawet w dyskusji. W odróżnieniu od osób oderwanych od Ziemi, komercja musi zarobić na siebie i najpierw liczy na siebie a nie na mannę z nieba o którą państwówka może zawołać w każdym momencie.
15 12
odpowiedź
User
Łukasz
Ja mam dipola za oknem i dobry amplituner i nie słyszę złej jakości i szumów. Także.... :)
14 8
odpowiedź
User
Wiktor Antkowiak
Chciałbym żeby polskie stacje komercyjne dołączyło do DAB+.
13 13
odpowiedź