SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w strukturze głównego udziałowca Eurozetu. „KRRiT została poinformowana”

Niderlandzka firma Stichting Pnyx nabyła 76 proc. udziałów w czeskim funduszu SFS Ventures, głównym udziałowcu Eurozet. Głos na temat transakcji zabrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Na razie nie grozi cofnięciem koncesji dla Radia ZET.

Article

Z czeskiego rejestru firm wynika, że do transakcji doszło w maju. Pozostałe 24 proc. udziałów w SFS Ventures ma amerykańska firma Salvatorska Ventures, związana z funduszem należącym do miliardera i filantropa George’a Sorosa, często krytykowanego przez prawicowe media i polityków. 20 lutego 2019 roku właścicielami Eurozetu zostały spółki SFS Ventures z 60 proc. udziałów oraz Agora, która objęła 40 proc. udziałów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał jednak wydawcy „Gazety Wyborczej” i właścicielowi TOK FM przejęcia akcji. Agora od tej decyzji się odwołała.

Kłopoty TVN

Z 35 artykułu ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że spółka spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może mieć tylko 49 proc. udziałów w koncesjonowanej w Polsce stacji. Zdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przepis ten może naruszać TVN, ponieważ jest zarządzany przez Polish Television Holding BV. Formalnie firma jest zarejestrowana w Amsterdamie, ale należy do amerykańskiego Discovery. Spółka zarządzająca TVN ma siedzibę na lotnisku w Amsterdamie i w 2019 roku nie zatrudniała ani jednej osoby. Przewodniczący KRRiT w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówił o „firmach słupach”. W radzie słychać, że polskie koncesje mogą stracić wszystkie stacje związane z TVN Grupą Discovery. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości chce uściślić ustawę o radiofonii i telewizji. Złożyli projekt jej nowelizacji, który zakłada kontrolowania koncesjonowanych stacji przez podmioty spoza EOG za pomocą pośredników.

Eurozet podzieli los TVN?

W przypadku Eurozetu mamy do czynienia z przyjęciem większościowego pakietu akcji większościowego akcjonariusza. Z holenderskich rejestrów wynika, że Stichting Pnyx jest zarejestrowany w Amsterdamie i zatrudnia jedną osobę. Związana z amerykańskim kapitałem Salvatorska Ventures ma jedynak tylko 24 proc. udziałów w spółce, która kontroluje Radio ZET. Jak transakcję komentuje KRRiT? – Zgodnie z artykułem 37 ustawy o radiofonii i telewizji nadawca jest obowiązany zgłaszać Przewodniczącemu Krajowej Rady wszelkie zmiany danych zawartych we wniosku o udzielenie koncesji, w terminie 14 dni od dnia ich powstania – informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Właściciel Radia Zet zapewnia, że formalności stało się zadość. – KRRiT została poinformowana o ostatnich zmianach w strukturze udziałowej SFS Ventures – mówi nam Michał Aleksandrowicz z biura prasowego Eurozetu.

Zobacz także:  Ustawa PiS ma doprowadzić do sprzedaży TVN. Lichocka: reeuropeizacja mediów

Były przewodniczący KRRiT: Sytuacja podobna do TVN

Zdaniem Juliusza Brauna, byłego przewodniczącego KRRiT, informowanie regulatora nie było tutaj konieczne. - Ta sytuacja jest podobna do sytuacji TVN. Tam zmienił się udziałowiec na poziomie trzecim, nie zmienił się jednak koncesjonariusz, właściciel, ani właściciele koncesjonariusza. Właściciel koncesji ma poinformować o zmianach w strukturze właścicielskiej, ale z punktu widzenia Eurozetu taka zmiana nie nastąpiła moim zdaniem – ocenia Braun.

Były prezes Telewizji Polskiej i obecny członek Rady Mediów Narodowych twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość w specyficzny sposób realizuje postulat repolonizacji mediów. - W przypadku Radia Zet od strony politycznej mamy dokładnie odwrotną sytuację niż w przypadku TVN. Władza, nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zablokował wykupienie tej spółki przez polskiego udziałowca (przyp. red. Agorę) - przekonuje Braun.

Radio ZET z udziałem na poziomie 12,6 proc. znalazło się na drugim miejscu pod względem słuchania w okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku w grupie wiekowej 15-75 lat (udział tej stacji względem drugiego kwartału 2020 spadł o 0,3 pkt. proc.) –  wynika z badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiany w strukturze głównego udziałowca Eurozetu. „KRRiT została poinformowana”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebastian
Czyli po TVN następny do odstrzału jest Radio ZET?
odpowiedź
User
arbuz
nie, następny będziesz ty
odpowiedź
User
Regina Parawan
Agora precz od Eurozetu. Nigdy nie umieliście robić radia. NIGDY! Spieprzycie Zetkę jeszcze bardziej, wystarczy posłuchać Waszych słabych stacji z udawaną lokalnością i banalnymi playlistami, wystarczy sprawdzić ich wyniki słuchalności.
Z tą beznadziejną firmą z Czerskiej Zetce grozi jeszcze większe niedoinwestowanie.
Precz łapska od EZ.
odpowiedź