SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie auto elektryczne eVAN z błogosławieństwem od papieża

Papież Franciszek pobłogosławił w Watykanie polski samochód elektryczny eVAN, zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Innovation AG. Spółka bierze udział w inicjatywie eMobi Road to COP28. eVAN kilka miesięcy temu uzyskał dopuszczenie do ruchu.

Fot. materiały prasowe Innovation AGArticle

Twórcy eVANa zostali przyjęci przez papieża na audiencji. Franciszek pobłogosławił inicjatywę i pojazd, złożył na nim swój podpis.

eVAN jest w trakcie wyprawy współorganizowanej przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności w ramach projektu The eMobi Road to COP28 - szczytu klimatycznego ONZ. W Watynaku pojazd przemieści się do Dżakarty, a potem dojedzie do Dubaju, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się tegoroczny COP.

- Cieszymy się, że polskie auto elektryczne ze Zgorzelca bierze udział w tak dużym projekcie. Wspólnie z PIRE uznaliśmy, że warto EVANem pochwalić się na forum międzynarodowym w ramach eMobi Road to COP28. Naszym celem jest pokazanie jak bardzo elektromobilność jest istotna w całym procesie transformacji energetycznej - komentują w komunikacie prezes Innovation AG Albert Gryszczuk oraz Robin Szustkowski, przewodniczący rady nadzorczej tej spółki.

- W tym roku zwracamy szczególną uwagę na kraje, które budują nową gospodarkę w oparciu o elektromobilność, nowe surowce energetyczne i budują całe ekosystemy elektromobilności z odpowiednią edukacją, tworzeniem środowiska do rozwoju technologii i start-upów. To także okazja, aby zdefiniować na nowo deklarację Driving Change Together, ponieważ przez 5 lat branża elektromobilności bardzo się zmieniła i już nie jest tylko narzędziem do redukcji emisji, ale także szansą na budowanie trwałego rozwoju gospodarczego - dodaje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

eVAN z dwoma prototypami

Samochód dostawczy eVAN został zaprojektowany przez Innovation AG w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest wyposażony w napęd 4x4, działa na platformie samochodowej Eagle, wyłącznie na polskich częściach.

Wyprodukowano na razie dwa prototypy, które w kwietniu br. uzyskały dopuszczenie do ruchu. Miesiąc później na jednym ładowaniu przejechały ok. 400 km - z siedziby Innovation AG w Trójcy do Zielonej Góry i z powrotem.

- Budowa eVAN-a i platformy EAGLE jest przełomem na polskim rynku automotive i elektromobilności. Jesteśmy w stanie konkurować dzięki nim z najlepszymi firmami globalnymi. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy w stanie w Polsce stworzyć taki produkt na poziomie światowym. Ale trzeba też pamiętać, że Polska jest zagłębiem programistów i inżynierów, pod tym względem jesteśmy naprawdę w światowym topie. A dzisiaj elektromobilność i automotive to nie są elementy mechaniczne czy zbudowanie karoserii, to są przede wszystkim systemy i oprogramowanie - podkreślał miesiąc temu Tomasz Drzał z Innovation AG.

Dołącz do dyskusji: Polskie auto elektryczne eVAN z błogosławieństwem od papieża

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
To jak XII w ale z internetem 😜
Niech pobłogosławi jeszcze apke żabki na ios i androida
odpowiedź
User
Ziut
Ale "Izerę", na którą wydano kupę milionów złotych, diabli wzięli. Jej to już ani papież, ani "święty Boże" nie pomoże...
odpowiedź
User
eee
Ale "Izerę", na którą wydano kupę milionów złotych, diabli wzięli. Jej to już ani papież, ani "święty Boże" nie pomoże...

Nie dezinformuj…
odpowiedź