SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa Empiku przejmuje 51 proc. jego akcji. Firma chce wydać 400 mln zł na rozwój

51 proc. akcji Grupy Empik od funduszu Penta Investments przejmie Ewa Szmidt-Belcarz, od siedmiu lat prezes firmy. Do 2024 roku Empik planuje przeznaczyć 350-400 mln zł na inwestycje zarówno w e-commerce, jak też rozwój salonów stacjonarnych.

Ewa Szmidt-BelcarzArticle

Penta Investments przejął kontrolny pakiet akcji Grupy Empik w 2012 roku (firma działał wtedy pod nazwą holding Empik Media & Fashion), a cztery lata później skupił resztę walorów i wycofał ją z warszawskiej giełdy.

Dotychczasowa prezeska zarządu firmy, Ewa Szmidt-Belcarz, przejmuje kontrolny pakiet akcji w Grupie Empik. Sprzedającym 51 proc. akcji jest Penta Investments, obecna w Empiku od 2012 roku.

Zgodę na transakcję musi jeszcze wyrazić prezes UOKiK, co jest formalnością, bo menedżerka nie jest właścicielką żadnych konkurencyjnych aktywów.

Przejęcie większości akcji w Grupie Empik przez Ewę Szmidt-Belcarz nie zmienia struktury zarządczej firmy ani strategii spółki, realizowanej od 2015 roku. Nowa wiodąca akcjonariuszka pozostaje prezeską zarządu i planuje dalszy długoterminowy rozwój całej Grupy we współpracy z Penta Investments.

Penta Investments pozostaje w spółce posiadając 49 proc. akcji i deklaruje dalsze wspieranie rozwoju poszczególnych linii biznesowych. Do 2026 roku planowane inwestycje osiągną poziom 300-350 mln zł i będą skierowane głównie na rozwój organiczny, nie wykluczając jednak akwizycji.

- Od 2015 roku intensywnie współpracujemy z Ewą w realizacji strategii wzrostu Grupy Empik. Dotychczas, pod jej kierownictwem, wspólnie powiększyliśmy skalę firmy dwukrotnie, w wielu kluczowych wymiarach – m.in. przychodach czy wyniku EBITDA. Realizacja tej transakcji potwierdza bardzo dobrą dotychczasową współpracę, pozwala nam kontynuować wsparcie Grupy Empik i daje możliwość realizacji większych zysków w przyszłości – powiedział cytowany w komunikacie  Łukasz Waszak, dyrektor inwestycyjny Penta Investments w Polsce.

Przejęcie kontroli nad Grupą Empik dokonane przez Ewę Szmidt-Belcarz jest przykładem transakcji wykupu menedżerskiego (MBO, management buy-out). - Współpraca z Penta Investments była zawsze bliska, otwarta i partnerska. Od wielu lat dzielimy wspólną wizję rozwoju Grupy Empik, którą konsekwentnie i odważnie realizujemy. Dzisiaj materializuje się kolejny, ważny krok w historii naszej współpracy - powiedziała Ewa Szmidt-Belcarz, prezeska zarządu Empik

Empik zainwestuje 350-400 mln zł

Ewa Szmidt-Belcarz jest prezeską Grupy Empik od 2015 roku. Z nią na czele firma sprzedała m.in. grupę Smyk (za 1,06 mld zł) i szkoły językowe Empik School, natomiast przejęła platformę biletową Going. Kilka lat wcześniej weszła na rynek wydawniczy, kupując oficyny książkowe Wilga, Buchmann i W.A.B., połączone biznesowo w Grupę Wydawniczą Foksal.

Od trzech lat firma rozwija usługę subskrypcyjną Empik Premium obejmująca przede wszystkim darmową dostawę zakupów ze sklepu internetowego Empiku. Przed dwoma laty Empik Premium w wersji Free zastąpił program lojalnościowy Mój Empik mający wtedy ponad 5 mln użytkowników (obecnie z Empik Premium korzysta 7,7 mln klientów). Ponadto uruchomiono platformy subskrypcyjne Empik Go (głównie z audiobookami i pocastami) oraz Empik Music.

Zapowiedziała, że Empik do 2024 roku przeznaczy 350-400 mln zł na inwestycje. Firma tak jak w ostatnich latach chce otwierać rocznie 30-40 salonów Empik i Papiernik by Empik, zwłaszcza w formacie convenience. - Mały Empik świetnie się sprawdza w ulicznych lokalizacjach - ekonomika tych formatów jest dla nas atrakcyjna, dodatkowym atutem jest możliwość zwiększenia dostępności naszej oferty oraz poszerzenia sieci punktów odbioru empik.com. Bardzo mocno wspierają one rozwój naszego e-commerce - stwierdziła szefowa firmy.

W ub.r. Grupa Empik  osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 17,3 proc. do 2,12 mld zł (z czego już 48 proc. w internecie) i 26,77 mln zł zysku netto. Na koniec roku miała 326 salonów stacjonarnych, o 32 więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Szefowa Empiku przejmuje 51 proc. jego akcji. Firma chce wydać 400 mln zł na rozwój

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prof
Skąd ona wzięła miliard złotych?!
odpowiedź
User
Uvuc
Brawo, kobiety są jednak odważne w biznesie!! Trzymam kciuki
odpowiedź
User
Jacek
Jakiś lepszy wałek się szykuje. Pani prezes Ewa i Pan szef Penty, pan Łukasz, to koledzy z wcześniejszej firmy. A empik chyba cienko ciągnął.
odpowiedź