SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ewa Wanat laureatką nagrody im. Beaty Pawlak za "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie"

Kapituła Funduszu im. Beaty Pawlak oraz Fundacji im. Stefana Batorego wybrała w czwartek laureatkę nagrody im. Beaty Pawlak. Tegoroczną zwyciężczynią konkursu została Ewa Wanat za książkę "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie".

Article

"Wypełnia ona doskonale tę samą misję, która przyświecała reportażom Beaty Pawlak. Zagłębia się w sedno najbardziej palących problemów współczesności z głęboką potrzebą zrozumienia, ale też i pragnieniem budowy pomiędzy ludźmi mostów, bez których nie ma mowy o przyszłości naszego świata; świata, w którym będziemy żyli wszyscy coraz bliżej siebie. Obala masy szkodliwych mitów i uprzedzeń, stawiając jednocześnie mądre, niezbędne pytania” - podsumowała werdykt Olga Stanisławska.

Książka Ewy Wanat opowiada o tym, jak doszło do tego że Niemcy, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej - według autorki - są teraz jednym z najbardziej otwartych społeczeństw Europy. Ewa Wanat opisuje skutki polityki przyjmowania imigrantów i otwierania się na różnorodność – pokazuje dzisiejszych Berlińczyków i nowe Niemcy, które są tworzone przez gastarbeiterów i ich potomków, uchodźców, dawnych polskich emigrantów, anarchistów, prostytutki, społeczności LGBT, oraz samych Niemców.

Jednocześnie autorka czerpie z własnej biografii, na podstawie własnej przeszłości porównując Niemcy sprzed lat z tymi współczesnymi. Pisze o przenikaniu się kultur i stylów życia, o uczeniu się otwartości, o świecie różnorodności etnicznej i religijnej skłaniającym do oswajania obcości, ale też o konfliktach i zagrożeniach, z jakimi mierzą się Niemcy na skutek obecności licznych przybyszów z innych krajów.

Oprócz Ewy Wanat, której tom wydał Świat Książki, w tegorocznej edycji nagrody nominowani byli: Jakub Winiarski ("Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany – rozmowa rzeka z Piotrem Ibrahimem Kalwasem"), Karolina Bednarz ("Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet"), Krzysztof Tomasik ("Dialog leczy rany. Abp Światosław Szewczuk rozmawia z Krzysztofem Tomasikiem") i Tomasz Owsiany ("Pod ciemną skórą Filipin").

Ewa Wanat to dziennikarka radiowa i telewizyjna, w latach 2003-2012 szefowa radia TOK FM, w latach 2013-2015 redaktorka naczelna i dyrektorka programowa Polskiego Radia RDC. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. Od maja 2016 roku mieszka w Berlinie. Jest autorką zbioru wywiadów z dziennikarzami z dwóch stron polskiej sceny politycznej, pisze felietony w tygodniku „Wprost“, współpracuje z „Gazetą Wyborczą“, „Polityką“ i „Tygodnikiem Powszechnym“.

Nagroda od 2003 roku

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 r. za teksty - książki i artykuły - na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali. Dziennikarka zbierała w Indonezji materiał do kolejnej książki. W pozostawionym w Polsce testamencie wyraziła wolę, by powstała nagroda dziennikarska promująca ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego.

W poprzednich latach wyróżnienie otrzymali m.in. Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Cezary Michalski, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.

Dołącz do dyskusji: Ewa Wanat laureatką nagrody im. Beaty Pawlak za "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tru
Propaganda teraz w cenie. Wystarczy lewackie g... wyprodukowac i od razu sypią się nagrody
odpowiedź