SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju będzie nawiązywać do idei mobilności

Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju będzie nawiązywać do idei mobilności, która podobnie jak migracja ptaków, pozwala na przepływ idei handlowych. Autorem projektu jest zespół WXCA.

Article

Projekt przygotowany przez WXCA wyłoniono w konkursie, do którego łącznie zgłosiło się 68 pracowni architektonicznych z Polski i zagranicy. Zakwalifikowano do niego 55 firm, a prace złożyło 30 zespołów. Wybierając zwycięską pracę brano pod uwagę takie elementy, jak funkcjonalność, atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, ekonomikę i realność.

Budynek pawilonu Polski na EXPO w Dubaju o pow. 3 tys. m.kw. zajmie działkę o powierzchni 1876 m.kw. Mają znajdować się w nim m.in. ekspozycja stała, sala wystaw czasowych, restauracja, sala konferencyjna, biura oraz strefa dla dzieci.

Bryła budynku ma nawiązywać do haseł zrównoważonego rozwoju oraz mobilności. Podczas EXPO w Dubaju w pawilonie Polski zostaną zaprezentowane wszystkie polskie technologie, które odpowiadają na te  hasła. Do zrównoważonego rozwoju ma nawiązywać drewno, z którego będzie wykonany pawilon. Z kolei odzwierciedleniem mobilności będzie chmura ptaków otaczająca pawilon oraz kształt obiektu  nawiązujący do handlu dalekomorskiego, wymiany towarów, idei, myśli.  


Budowa pawilonu ma kosztować ok. 40 mln zł. Budowa ruszy zaraz po wybraniu firmy, która się nią zajmie – wykonawca zostanie wyłoniony w przetargu.
Pawilon będzie wykonany z drewna i materiałów pochodnych, a po zakończeniu EXPO zostanie przetransportowany do Polski, gdzie będzie wykorzystywany w placówkach edukacyjnych.

Autorzy projektu z firmy WXCA tłumaczą, że celem projektu było pokazanie związku polskiej kultury z naturą. Motywem przewodnim przy pracach nad projektem była migracja ptaków.

EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się w dniach od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku.

Zespół WXCA, którego projekt zwyciężył otrzymał wyróżnienie oraz 50 tys. zł nagrody. Pracownia ta jest autorem projektu Muzeum Historii Polski.

Partnerem merytorycznym konkursu na projekt pawilonu Polski na EXPO 2020 w Dubaju było Stowarzyszenie Architektów Polskich. Pula nagród wynosiła 100 tys. zł. Pierwsza nagroda w wysokości 50 tys. złotych została przyznana zespołowi WXCA. Drugie miejsce zajął zespół JAZ+Architekci oraz Paweł Lipiński, Marcin Fejcak i Kalina Piłat. Natomiast trzecie miejsce zajął projekt autorstwa zespołu 307kilo + R&D.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju będzie nawiązywać do idei mobilności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl