SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook będzie zwracał pieniądze za omyłkowe zakupy w aplikacjach na portalu realizowane przez dzieci

Zgodnie z orzeczeniem sądu w Kalifornii Facebook musi wprowadzić system zwrotu pieniędzy wydanych wewnątrz aplikacji przez dzieci bez zgody ich rodziców. Serwis ma też lepiej informować o wydatkach związanych z korzystaniem z płatnych opcji w grach i programach.

Article

Wyrok kalifornijskiego sądu jest efektem zbiorowego pozwu przeciwko Facebookowi wniesionemu przez rodziców w 2012 r. Do sądu zwrócili się rodzice dzieci, które korzystając z rozmaitych aplikacji na Facebooku (głównie z gier) dokonywali w nich zakupów przy użyciu kart kredytowych i kont dorosłych.

W pozwie zwrócono uwagę na fakt, że w wielu wypadkach rodzice nie wiedzieli o tym, iż ich dzieci dokonują zakupów w aplikacjach, były też wymieniane przykłady, w których nieletni użytkownicy znacznie przekraczali limit kwot, na które wcześniej przystali rodzice. W pozwie wymieniono kwoty od kilkuset do ponad tysiąca dolarów.

Według prawników reprezentujących rodziców winę za takie wypadki ponosi Facebook, bowiem jego system opłat niedostatecznie weryfikuje dane kupujących, poza tym nie informuje użytkowników za każdym razem o tym, że kliknięcie w konkretną opcję w grze wiąże się to z zakupem i opłatą.

W swoim orzeczeniu sąd stwierdził, że Facebook musi wprowadzić system pozwalający na zwrot pieniędzy wydanych przez pomyłkę lub bez odpowiedniej zgody dorosłych. Jeśli konkretny użytkownik zwróci się do Facebooka o zwrot środków, to serwis po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego będzie musiał zwrócić środki na konto.

W rozmowie z serwisem „Guardiana” przedstawiciele Facebooka zapewnili, że serwis pracuje i będzie nadal pracował nad systemem informującym lepiej niż dotąd o wydatkach związanych z korzystaniem z konkretnych aplikacji, opracuje też procedury zwrotu pieniędzy wydanych w niewłaściwy sposób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook będzie zwracał pieniądze za omyłkowe zakupy w aplikacjach na portalu realizowane przez dzieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl