SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook będzie musiał usuwać treści uznane za nielegalne przez lokalny sąd. Jest stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Facebook musi globalnie blokować dostęp do treści które w konkretnym kraju zostaną uznane za nielegalne. Będzie też zobowiązane do aktywnego wyszukiwania i usuwania materiałów naruszających lokalne prawo. Stanowisko trybunału to efekt wcześniejszego procesu toczącego się w Austrii z udziałem tamtejszej posłanki do parlamentu.

Mark Zuckerberg, CEO FacebookaArticle

Wydane przez Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzeczenie zostało poprzedzone postępowaniem toczącym się przed austriackimi sądami. Eva Glawischnig-Piesczek, była posłanka do tamtejszego parlamentu z ramienia partii Zielonych wniosła pozew przeciwko jednemu z użytkowników Facebooka, który udostępnił w serwisie artykuł na temat parlamentarzystki i opatrzył go obraźliwym dla niej komentarzem.

Sąd I instancji zdecydował o zabezpieczeniu w postaci zablokowania na terenie Austrii dostępu do wpisu będącego przedmiotem sprawy. Jednak  Glawischnig-Piesczek domagała się m.in. tego aby post został usunięty całkowicie i nie mógł być czytany w globalnie. Ostatecznie postępowaniem zajął się austriacki sąd najwyższy, który z kolei poprosił o wykładnię TSUE.

Trybunał w wydanym orzeczeniu stwierdził m.in. że Facebook jako prowadzący serwis na którym zamieszczane są treści od użytkowników nie ponosi za nie odpowiedzialności pod warunkiem, że nie ma świadomości ich nielegalnego charakteru. Inaczej jednak wygląda sytuacja w wypadku treści uznanych przez lokalny sąd w konkretnym kraju za niezgodne z tamtejszym prawem – wówczas wpis czy inny materiał powinien zostać zablokowany, także na poziomie globalnym.

Dodatkowo Trybunał uznał, że Facebook jest zobowiązany do usunięcia nie tylko konkretnego komentarza czy wpisu uznanego za nielegalny, ale powinien także samodzielnie wyszukiwać powiązane z nim treści i je blokować. To z kolei może zrodzić dla serwisu dodatkowe trudności polegające na stworzeniu mechanizmu usuwania wszystkich treści uznanych w konkretnym kraju za nielegalne.

 W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczy koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook będzie musiał usuwać treści uznane za nielegalne przez lokalny sąd. Jest stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl