SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KE stawia ultimatum Facebookowi i grozi sankcjami

Věra Jourová, europejska komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci skrytykowała Facebooka za zbyt powolne wprowadzanie zmian dotyczących traktowania użytkowników oraz pełnego informowania ich o sposobie działania serwisu. Przedstawicielka Komisji Europejskiej zagroziła, że jeśli Facebook będzie się nadal ociągał spotkają go unijne restrykcje.

Věra JourovaArticle

Swoje zarzuty pod adresem Facebooka Věra Jourová, europejska komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci sformułowała w czwartek podczas konferencji prasowej w Brukseli.

- Moja cierpliwość się skończyła, bo prowadzimy w tej sprawie dialog z Facebookiem od prawie dwóch lat i chcę widzieć efekty. Nie możemy rozmawiać w nieskończoność - powiedziała Jourova.

Jak dodała, Facebook zapewnił ją, że dostosuje do unijnych przepisów wszelkie wprowadzające w błąd konsumentów warunki usług, jednak w jej ocenie proces ten trwa zbyt długo. Komisja Europejska prowadzi dialog z Facebookiem, ale postępy są niewystarczające - oceniła.

Jourova zapowiedziała, że jeśli Facebook nie wdroży w pełni zmian dotyczących konsumentów przed końcem bieżącego roku, zaapeluje do organizacji konsumenckich, aby szybko po Nowym Roku nałożyły sankcje na ten koncern.

Przypomniała, że Mark Zuckerberg, szef Facebooka w maju br. występował przed Parlamentem Europejskim i odpowiadał na pytania związane z aferą Cambridge Analityca oraz wyciekiem danych użytkowników. Zuckerberg przyznał się wówczas do błędów i zapewnił że Facebook będzie prowadził prace nad większą transparentnością swojego działania.

- Niewiele osób wie, że Facebook udostępniał dane stronom trzecim albo że ma pełne prawa autorskie do np. zdjęć, które są publikowane przez użytkowników na portalu, nawet gdy zdecydujemy się na usunięcie konta" - zaznaczyła.

Jak dodała, KE chce, by użytkownicy portalu mieli pełną świadomość sposobu jego działania. "Facebook ma w Europie prawie 380 mln użytkowników i oczekuję, że będzie wobec nich bardziej odpowiedzialny" i będzie wobec nich postępował fair - zaznaczyła Jourova.

W II kwartale 2018 roku Facebook zanotował przychód w wysokości ponad 13 miliardów dolarów, a zysk netto wzrósł do 5,1 miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: KE stawia ultimatum Facebookowi i grozi sankcjami

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Wygląda na to, że w komisji EU nie wszyscy działają zgodnie z celami lewackiej mafii.
odpowiedź