SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook płacił użytkownikom 20 dol. miesięcznie za możliwość ich śledzenia. Apple cofa certyfikaty

Serwis Facebook płacił użytkownikom w wieku od 13 do 35 lat kwotę 20 dolarów miesięcznie za zainstalowanie w ich smartfonach aplikacji Facebook Research. Miała ona dostęp do wielu prywatnych danych internautów, które Facebook wykorzystywał we własnych celach. W odpowiedzi na te informacje Apple cofnął Facebookowi uprawnienia do dystrybucji jego programów na iOS i zablokował pracownikom serwisu dostęp do rozwojowych wersji aplikacji dla Apple.

Article

O praktykach związanych z odpłatnym śledzeniem użytkowników za pomocą aplikacji Facebook Research poinformował serwis TechCrunch, który przeprowadził w tej sprawie własne dziennikarskie śledztwo.

Z doniesień wynika, że od 2016 r. Facebook w ramach programu nazwanego wewnątrz firmy Project Atlas dystrybuował aplikację Facebook Research. Aby zachęcić użytkowników w wieku od 13 do 35 lat do instalacji serwis oferował im 20 dol. miesięcznej opłaty.

Dlaczego serwis Marka Zuckerberga gotów był płacić internautom za używanie Facebook Research? Dlatego że dzięki temu uzyskiwał cenne dla siebie informacje. Aplikacja instalowała w urządzeniu certyfikat pozwalający Facebookowi na dostęp do wielu poufnych danych użytkownika, takich jak wyszukiwane hasła, prywatne wiadomości czy odwiedzane strony internetowe.

Nie wiadomo które informacje uzyskane od internautów były dla Facebooka najistotniejsze i w jaki sposób zostały wykorzystane. Facebook Research należy do aplikacji VPN, które w teorii mają ukrywać w sieci tożsamość internauty. W tym wypadku jednak informacje o użytkowniku przechodziły przez serwery serwisu społecznościowego, a Facebook miał do nich nieskrępowany dostęp.

Facebook Research to ne jedyny przykład aplikacji wykorzystywanej przez firmę Marka Zuckerberga do śledzenia użytkowników. W 2013 r. Facebook zaoferował aplikację Onavo Project, która także przejmowała dane internautów, została jednak wycofana z dystrybucji.

Po ujawnieniu przez TechCrunch informacji na temat Facebook Research aplikacja została usunięta z App Store jako sprzeczna z polityką prywatności koncernu Apple. W komunikacie rzecznik Facebooka zaznaczył, że użytkownicy aplikacji wiedzieli o tym że ich dane będą wykorzystywane i przetwarzane, zaś udział nastolatków w ogólnej liczbie osób które zainstalowały Facebook Research wynosił jedynie 5 proc.

Apple nie poprzestał na usunięciu ze sklepu Facebook Research. Koncern cofnął firmie Zuckerberga certyfikaty, które muszą posiadać wszyscy deweloperzy aplikacji w App Store. Ponadto Apple wykluczył Facebook z programu Developer Enterprise. W konsekwencji pracownicy serwisu nie są w stanie korzystać z rozwojowych wersji aplikacji przeznaczonych na iOS, nad którymi aktualnie pracują.

W trzecim kwartale 2018 r. Facebook odnotował przychód na poziomie ponad 13,5 mld dol., a zysk netto wzrósł do ponad 5,1 mld. Liczba użytkowników odwiedzających serwis co miesiąc wynosi blisko 2,3 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook płacił użytkownikom 20 dol. miesięcznie za możliwość ich śledzenia. Apple cofa certyfikaty

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sherlock
Najzabawniejsze jest to, że gdyby podzielili się kasą, to aplikacja pewnie nadal by hulała. Bo tym razem, wygląda na to, Facebook ma czyste ręce...
12 9
odpowiedź
User
xxx
Nie rozumiem. Wiedzieli i płacił im za to, więc ok. Ja bym się tam nie zgodził, no ale to ja. Wątpliwe jedynie, jak odbywała się płatność dla dzieci. Dla dorosłych to mnie nie obchodzi.
11 8
odpowiedź
User
Inwestor
Nie rozumiem. Wiedzieli i płacił im za to, więc ok. Ja bym się tam nie zgodził, no ale to ja. Wątpliwe jedynie, jak odbywała się płatność dla dzieci. Dla dorosłych to mnie nie obchodzi.


Aby korzystało dziecko, potrzebna była pisemna zgoda rodzica. Dla mnie kolejna tania sensacja.
8 9
odpowiedź