SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook porzuca produkcję dronów Aquila, maszyny do internetu dostarczy Airbus

Facebook zrezygnował z produkcji dronów Aquila, które w przyszłości miały dostarczać internet w ubogich regionach świata pozbawionych dostępu do sieci. Serwis nie rezygnuje jednak w całości z projektu, zajmie się wytwarzaniem modułów łączności, a same pojazdy latające ma produkować koncern Airbus.

Article

Projekt Aquila powstał w 2014 r., w należącym do Facebooka laboratorium Connectivity Lab. Zakładał on pokrycie internetowych „białych plam” na mapie świata siecią latających dronów, które miałyby zapewniać bezprzewodowe połączenie z siecią. W ten sposób dostęp do internetu uzyskaliby mieszkańcy słabo rozwiniętych regionów świata.

W połowie 2016 r. zbudowany przez Facebook w fabryce w Bridgwater bezzałogowy samolot Aquila odbył pierwszy, udany lot testowy. Facebook zakładał wówczas, że projekt będzie nadal rozwijany, choć nie podawał żadnych przybliżonych terminów jego realizacji.

Teraz w komunikacie Facebook poinformował o zmianach w realizacji planów. Serwis zapowiedział koniec prac nad własnym dronem. Firma nie podaje konkretnych przyczyn tej decyzji ograniczając się do informacji, że produkcją dronów zajmie się jeden z partnerów projektu, tutaj Facebook wskazuje na koncern Airbus.

Rezygnacja z wytwarzania dronów według zapowiedzi nie będzie oznaczała całkowitej rezygnacji Facebooka z koncepcji dostarczania internetu do ubogich regionów naszego globu. Serwis zapowiada, że w ramach projektu skoncentruje się na dostarczaniu modułów bezprzewodowej łączności HAPS (high altitude platform station). Facebook informuje, że prowadził już próby tych urządzeń, które pozwoliły osiągnąć przepustowość na poziomie 40 Gb/s przy połączeniu z punktem oddalonym od modułu w odległości 7 kilometrów.

W pierwszym kwartale br. Facebook miał 2,2 mld użytkowników aktywnych w skali miesiąca i 1,45 mld w skali dnia. Firma zanotowała 11,97 mld dolarów wpływów (wobec 8,03 mld dolarów rok wcześniej) i 4,99 mld dolarów zysku netto (w I kwartale ub.r. było to 3,06 mld dolarów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook porzuca produkcję dronów Aquila, maszyny do internetu dostarczy Airbus

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kurdupel
Czego to się nie zrobi dla poszerzenia dostępności do FB, większej ilości kont i tym samym wyższych notowań na giełdzie.
8 8
odpowiedź