SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook Protect już w Polsce. Jak uruchomić nowe zabezpieczenie?

Facebook Protect jest już dostępny w Polsce. Program pomoże zabezpieczyć konta narażonych na ataki użytkowników. Jak uruchomić nową funkcję platformy?

Fot. Pixabay Article

Program Facebook Protect został uruchomiony w 2019 r. Początkowo nowa funkcja zabezpieczenia konta była dostępna wyłącznie w Stanach zjednoczonych w ramach pilotażu. Rozwiązanie umożliwia zabezpieczenie osób, które mogą być bardziej narażone na próby przejęcia ich kont przez cyberprzestępców. Wśród nich są m.in. obrońcy praw człowieka, politycy, a także dziennikarze.

Facebook Protect już w Polsce

Niecały tydzień temu informowaliśmy o dodaniu Polski na listę krajów, w których usługa zostanie uruchomiona. Dziś funkcja jest już dostępna na terenie naszego kraju.

Facebook Protect to program, który ma na celu zabezpieczenie użytkowników, którzy są bardziej narażeni na ataki w sieci mające na celu przejęcie konta. Wśród grup, które kwalifikują się do objęcia dodatkową ochroną, znajdują się obrońcy praw człowieka, dziennikarze oraz politycy. Po rejestracji do programu Facebook rozpocznie monitorowanie konta pod kątem potencjalnych zagrożeń ze strony cyberprzestępców i pomoże w uruchomieniu silniejszych zabezpieczeń, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń utrudniających oszustom uzyskanie dostępu do konta na Facebooku z nieznanej przeglądarki lub urządzenia. Cały czas staramy się z wyprzedzeniem blokować działania przestępców. Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie nie uda nam się wykryć wszystkich z nich, ale ten program jest jedną z kilku inicjatyw mających na celu utrudnienie włamań na kontawyjaśnia Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej.

Okazuje się jednak, że osoby, które dostały powiadomienie o dostępności nowego rozwiązania są poniekąd zmuszone do uruchomienia Facebook Protect. Dowodem na to są wiadomości, które otrzymali niektórzy Polscy dziennikarze:

Twoje konto może być potencjalnie odwiedzane przez znacznie większą liczbę osób, dlatego wymagamy silniejszych zabezpieczeń. Facebook Protect to zaawansowany program zabezpieczeń, który ułatwia ochronę kont takich jak Twoje - informuje Facebook w powiadomieniu.

To jednak nie wszystko, bo platforma informuje zakwalifikowanych użytkowników o konieczności uruchomienia funkcji - w innym przypadku ich konta mają być zablokowane, aż do momentu włączenia nowego rozwiązania.

Jego włączenie jest obowiązkowe do 17 grudnia.

Jak więc włączyć funkcję Facebook Protect?

Proces uruchamiania nowego zabezpieczenia jest prosty i klarowny. Użytkownik, który otrzymał powiadomienie o kwalifikacji do programu musi zaznaczyć opcję “Włącz” pod powiadomieniem. Następnie aplikacja oceni siłę hasła użytkownika i wymusi wprowadzenie weryfikacji dwuetapowej (jeśli nie została wcześniej uruchomiona).

Weryfikacja 2FA (dwuskładnikowa bądź dwuetapowa w zależności od nazewnictwa) stała się już podstawą zabezpieczenia danych na kontach internetowych. Wymaga od użytkownika potwierdzenia logowania na minimum dwóch urządzeniach, chociażby poprzez uwierzytelnienie dostępu na urządzeniu mobilnym, bądź wpisania kodu zawartego w SMS-esie. Metoda ta znacznie podwyższa bezpieczeństwo konta użytkownika, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko cyberataku.

Nowe zabezpieczenie można uruchomić również poprzez przejście do “Ustawień” konta. Następnie należy przejść do opcji “Ustawienia i prywatność” i odnaleźć sekcję “Hasło i zabezpieczenia”. Tam też znajduje się zabezpieczenie “Facebook Protect”, należy włączyć zgodnie z instrukcją zawartą powyżej. Należy dodać, że w chwili obecnej funkcja jest dostępna wyłącznie dla wybranych przez platformę użytkowników.

Po zaimplementowaniu weryfikacji dwuetapowej i ewentualnej zmianie hasła, zakwalifikowany użytkownik zostaje objęty programem Facebook Protect. Co to oznacza w praktyce? O tym możemy przeczytać na blogu deweloperskim platformy:

Konta zarejestrowane w naszym programie mogą liczyć na wzmocnioną ochronę dzięki takim mechanizmom jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz monitorowanie pod kątem potencjalnych zagrożeń ze strony hakerów. Wszyscy administratorzy zarejestrowanych stron będą poddawani autoryzacji publikowania, aby zapewnić bezpieczeństwo stron – bez względu na to, czy są zarejestrowani w programie. W ramach funkcji autoryzacji publikowania na stronach prosimy osoby zarządzające stronami o zabezpieczenie kont przy użyciu uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz przez podanie kraju zamieszkania. Ponadto wymagamy, aby administratorzy stron działali za pośrednictwem profilów z prawdziwymi imionami i nazwiskami oraz aby były to ich jedyne profile na naszej platformie - tłumaczy Facebook.

Białoruskie KGB podszywało się na Facebooku pod polskich dziennikarzy i aktywistów. Usunięto fałszywe profile i grupy

Koncern Meta poinformował w środę o usunięciu szeregu fałszywych grup i profili na Facebooku i Instagramie, zamieszczających posty związane z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi zarówno o działające z Polski grupy zniechęcające migrantów do przyjazdu, jak i działające na Białorusi grupy krytykujące polskie działania.

Meta musi sprzedać platformę Giphy

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku orzekł, że należący do koncernu Meta Facebook ma odsprzedać zakupioną wcześniej platformę Giphy. Według instytucji przejęcie narusza równowagę rynkową i może doprowadzić do nieuzasadnionej przewagi konkurencyjnej.

Dołącz do dyskusji: Facebook Protect już w Polsce. Jak uruchomić nowe zabezpieczenie?

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Niech włączą wszystkim i po problemie.
0 0
odpowiedź
User
Sebastian
Komunikat o tym mi się nie pojawił od początku pojawienia się w naszym kraju.
0 0
odpowiedź
User
dereck
Komunikat o tym mi się nie pojawił od początku pojawienia się w naszym kraju.

Za mało ludzi odwiedza twoje konto. Jak byś był ministrem ...
0 0
odpowiedź