Facebook blokuje konta użytkowników bez opcji Facebook Protect

Facebook rozpoczął blokowanie dostępu do kont w serwisie wybranym użytkownikom, którzy nie włączyli u siebie zabezpieczenia o nazwie Facebook Protect. Właściciele profili dotkniętych sankcjami narzekają na trudności w uruchomieniu tej opcji.

ps
ps
Udostępnij artykuł:
Facebook blokuje konta użytkowników bez opcji Facebook Protect

Program Facebook Protect został uruchomiony w 2019 r. Początkowo nowa funkcja zabezpieczenia konta była dostępna wyłącznie w Stanach zjednoczonych w ramach pilotażu.

Rozwiązanie umożliwia zabezpieczenie osób, które mogą być bardziej narażone na próby przejęcia ich kont przez cyberprzestępców. Wśród nich są m.in. obrońcy praw człowieka, politycy, a także dziennikarze.

Facebook wyjaśnia, że po rejestracji do programu Protect rozpocznie monitorowanie konta pod kątem potencjalnych zagrożeń ze strony cyberprzestępców i pomoże w uruchomieniu silniejszych zabezpieczeń, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń utrudniających oszustom uzyskanie dostępu do konta na Facebooku z nieznanej przeglądarki lub urządzenia. Na początku grudnia 2021 r. Facebook Protect został wprowadzony także dla wytypowanych użytkowników w Polsce.

Blokowanie kont

Facebook już wcześniej zapowiadał, że osoby objęte systemem Protect mogą utracić dostęp do serwisu w wypadku, gdy nie uruchomią tej funkcji na swoich kontach.

Teraz Facebook rozpoczął realizację tych zapowiedzi, jednak w sposób, który wywołuje kontrowersje. Jak informuje The Verge na początku marca br. wielu użytkowników serwisu otrzymało tajemniczą, przypominającą spam wiadomość e-mail zatytułowaną „Twoje konto wymaga zaawansowanych zabezpieczeń Facebook Protect” i informującą ich, że muszą włączyć funkcję Facebook Protect (co mogą zrobić, klikając na link w wiadomości) w określonym terminie, w przeciwnym razie ich konto zostanie zablokowane.

Niestety, wiadomość e-mail wysłana przez Facebooka z adresu security@facebookmail.com przypominała dość powszechną formę spamu, więc prawdopodobnie wiele osób ją zignorowało.

W rzeczywistości e-mail był autentyczny. Dla wielu osób pierwszym dniem, w którym upłynął termin, był czwartek 17 marca. I teraz, w wielu wypadkach konta tych użytkowników są zablokowane. W dodatku właściciele profili mają problemy z procesem, który Facebook zapewnił, aby uzyskać z powrotem dostęp do platformy.

Osoby, które nie aktywowały funkcji Facebook Protect przed upływem terminu, otrzymują komunikat wyjaśniający, dlaczego nie mogą dostać się na swoje konta, i oferujący pomoc w jej włączeniu. Jednak nie zawsze się to udaje.

Na Twitterze i w innych serwisach społecznościowych pojawiło się także wiele skarg na to, że użytkownicy są blokowani nawet wtedy, gdy mają odpowiednie zabezpieczenia. Z kolei niektórzy twierdzą, że ich tekstowe zabezpieczenie 2FA po prostu nie działa.

Inni użytkownicy dotknięci restrykcjami skarżyli się, że nie udało im się przejść procesu aktywacji nawet przed upływem terminu i w związku z tym zostali skutecznie pozbawieni dostępu do swoich kont.

Facebook na razie nie zajął stanowiska w sprawie blokowania użytkowników w związku z Facebook Protect. Nie wiadomo też kiedy problemy zostaną usunięte.

 

 

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Karnowski, Adamczyk i Tulicki budują dom mediowy Trzej Muszkieterowie. "Powstała interesująca luka" [NASZ NEWS]

Karnowski, Adamczyk i Tulicki budują dom mediowy Trzej Muszkieterowie. "Powstała interesująca luka" [NASZ NEWS]

Rada Mediów Narodowych powołuje nowe rady nadzorcze 11 spółek

Rada Mediów Narodowych powołuje nowe rady nadzorcze 11 spółek

KRRiT krytykuje projekt ustawy medialnej. Wskazuje koszty i ryzyko zależności TVP

KRRiT krytykuje projekt ustawy medialnej. Wskazuje koszty i ryzyko zależności TVP

Brutalna prawda o przychodach big techów i mediów w 2025. Liczby mówią wszystko

Brutalna prawda o przychodach big techów i mediów w 2025. Liczby mówią wszystko

"Policjanci w akcji" pierwszym serialem obyczajowym Telewizji WP [NASZ NEWS]

"Policjanci w akcji" pierwszym serialem obyczajowym Telewizji WP [NASZ NEWS]

KRRiT uchyliła koncesję kanału telewizyjnego

KRRiT uchyliła koncesję kanału telewizyjnego