SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook przeznaczy 200 milionów dolarów dla czarnoskórych właścicieli firm

Amerykańska platforma społecznościowa ogłosiła szereg nowych zobowiązań finansowych, które mają się przyczynić do rozwiązywania problemu nierówności rasowych w Stanach Zjednoczonych, w tym fundusze dla firm zarządzanych przez Afroamerykanów, bezpłatne szkolenia oraz stypendia dla czarnych studentów informatyki. - Nie możemy tworzyć produktów, które służą światu bez zadbania o zróżnicowanie w zatrudnieniu - podkreśla Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka.

Mark Zuckerberg, CEO Facebooka Article

- Facebook przeznaczy dodatkowe dodatkowe 200 mln dolarów na wsparcie firm i organizacji będących własnością Afroamerykanów. To zobowiązanie jest częścią szerszej inwestycji o wartości 1,1 mld dolarów we wsparcie czarnych społeczności w Stanach Zjednoczonych - zapowiedziała Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka.

Jak dodała, znaczna część firm, które ubiegały się o finansowanie w ramach programu dotacji w wysokości 100 mln dolarów, związanej z pandemią koronawirusa, należała do Afroamerykanów, co wskazuje na dużą potrzebę wsparcia tej społeczności.

Sandberg zapewniła też, że jeszcze w tym roku Facebook przeznaczy 100 mln dolarów na wsparcie czarnych twórców i organizacje non profit, które pomagają tej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Od 2021 r. amerykańska platforma społecznościowa chce wydawać rocznie 1 mld dolarów zamawiając treści i różne usługi (np. budowlane czy marketingowe) w firmach należących do Afroamerykanów.

Facebook uruchamia też program o nazwie Elevate, który będzie polegał na bezpłatnych szkoleniach z umiejętności cyfrowych, prowadzenia działalności i marketingu w internecie. W ciągu najbliższych trzech lat z programu ma skorzystać milion Afroamerykanów i milion członków społeczności latynoskiej w USA.

Firma Marka Zuckerberga podkreśla też, że przeznacza 100 tys. stypendiów dla czarnych studentów informatyki za pośrednictwem programu Facebook Blueprint.

Przestrzeń dla Afroamerykanów na Facebooku

W swojej głównej aplikacji Facebook tworzy też nową przestrzeń o nazwie „Lift Black Voices”, która będzie przedstawiała historie czarnych społeczności i ich twórców, dzieliła się wiedzą i inspirowała ludzi do działania poprzez zbieranie funduszy na walkę z niesprawiedliwością rasową. Z kolei Instagram będzie uwidaczniał pracę czarnych twórców za pomocą hashtagu #ShareBlackStories.

- Chociaż inwestycje finansowe są pomocne, wiem, że nie zaradzą systemowym nierównościom, z którymi boryka się społeczność czarnych od pokoleń. Nie możemy tworzyć produktów, które służą światu bez zadbania o zróżnicowanie w zatrudnieniu - podkreśla Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka. Kierując się tą zasadą Facebook zapewnia, że do końca 2023 r. 50 proc. pracowników firmy będzie pochodziło z niedostatecznie dotąd reprezentowanych społeczności. W tym samym czasie platforma społecznościowa chce też podwoić liczbę pracowników ze społeczności afroamerykańskiej i latynoskiej.

W ciągu najbliższych pięciu lat Facebook zamierza zatrudnić o 30 proc. więcej kolorowych osób i wyznaczyć o 30 proc. więcej Afroamerykanów na stanowiskach kierowniczych.  

Jak podkreśla Sheryl Sandberg, pomysły na wsparcie czarnej społeczności wymyślili pracownicy amerykańskiej platformy społecznościowej.

Facebook w pierwszym kwartale br. osiągnął wzrost przychodów o 18 proc. do 18,7 mld dolarów i 4,9 mld dolarów zysku netto. Wyniki przekroczyły oczekiwania analityków. Firma Marka Zuckerberga odczuwa już jednak pierwsze efekty pandemii koronawirusa: w marcu jej przychody zmalały, a w kwietniu nie zwiększyły się rok do roku.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook przeznaczy 200 milionów dolarów dla czarnoskórych właścicieli firm

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
To jest ta tzw. "równość" wg lewicy...
34 0
odpowiedź
User
internauta
Walka z rasizmem coraz bardziej przypomina rasizm, kto normalny patrzy na firmy przez pryzmat koloru skóry ich właścicieli?
34 0
odpowiedź
User
dobrze
R A S I Z M ! ! !
26 0
odpowiedź