SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook oskarżany o seksizm. Wzmacnia uprzedzenia w procesie rekrutacji

Organizacja ochrony praw człowieka Global Witness zarzuciła Facebookowi łamanie zasady równości płci w sposobie obsługi ofert pracy w Wielkiej Brytanii. Stwierdziła, że algorytm był stronniczy przy profilowaniu tego, kto zobaczy oferty.

Article

Jak informuje serwis BBC News, organizacja Global Witness stworzyła cztery ogłoszenia o pracę oparte na prawdziwych ofertach z indeed.com dla opiekunów przedszkolnych, mechaników, pilotów i psychologów. Organizacja zaznaczyła, że reklamy powinny być oglądane przez dorosłych z Wielkiej Brytanii. "Oznaczało to, że decyzja, komu wyświetlać reklamy, zależy wyłącznie od algorytmu Facebooka, a to, co zdecydował, wydaje nam się jawnie seksistowskie" - powiedziała w rozmowie z BBC Naomi Hirst z Global Witness.

Okazało się, że oferty pracy dla mechaników wyświetlano w 96 proc. przypadków mężczyznom, dla opiekunów przedszkolnych w 95 proc. przypadków kobietom, dla pilotów linii lotniczych - 75 proc. stanowili mężczyźni, dla psychologów - 77 proc. stanowiły kobiety.

Algorytm zaprojektowano tak, aby jak najwięcej osób kliknęło reklamy, ale Global Witness twierdzi, że utrwala to, a nawet wzmacnia uprzedzenia w procesie rekrutacji.

Ravi Naik, prawnik pracujący dla organizacji, powiedział, że obawia się, iż mechanizmy reklamowe Facebooka mogą prowadzić do łamania przez klientów sieci społecznościowej przepisów dotyczących równości. "Ma to ogromne znaczenie, ponieważ cały model biznesowy Facebooka oparty jest na reklamie i jeśli ten model biznesowy skutkuje dyskryminacyjnymi praktykami, zmniejsza to zdolność Facebooka do prawidłowego działania" - dodał.

Z Facebooka regularnie korzysta na świecie ponad 2,8 mld użytkowników. W drugim kwartale br. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 56 proc., do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Facebook oskarżany o seksizm. Wzmacnia uprzedzenia w procesie rekrutacji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonim
Algorytm ma być skuteczny, a nie poprawny politycznie...
6 0
odpowiedź
User
BeataT
F zablokował mi konto bez powodu
6 0
odpowiedź
User
BeataT.
F sprzyja tylko pisowcom
6 0
odpowiedź