SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook zapłaci mieszkańcom Illinois 550 mln dolarów za naruszenie prywatności

Facebook zgodził się wypłacić 550 milionów dolarów mieszkańcom amerykańskiego stanu Illinois, którzy w pozwie zbiorowym zarzucili gigantowi naruszenie prywatności. Chodzi o wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy do oznaczania osób na zdjęciach. 

Article

W 2015 roku troje mieszkańców stanu Illinois zbiorowo wniosło pozew przeciwko Facebookowi. Serwis oskarżono o naruszenie stanowej ustawy Biometric Information Privacy Act, regulującej komercyjne wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy. Facebook stosuje ją do sugerowania nazwisk osób, które są widoczne na publikowanym zdjęciu.

Facebook idzie na ugodę i płaci 550 mln dolarów

Prawnicy mieszkańców Illinois argumentowali, że Facebook zbierał dane biometryczne milionów użytkowników bez ich zgody i bez informowania ich o tym, jak długo będzie przechowywać dane.

Adwokaci serwisu nie zgodzili się z tymi argumentami. Jednak sprawa przed sądem mogłaby narazić serwis na wielomiliardowe straty. Facebook poszedł na ugodę, w ramach której zapłaci łącznie 550 milionów dolarów - część trafi do pozywających mieszkańców stanu Illinois, część na pokrycie kosztów postępowania.

Prawnicy reprezentujący użytkowników Facebooka nazwali sprawę "największym w historii finansowym rozliczeniem pozwu dotyczącego prywatności".

- Biometria to jedno z dwóch podstawowych pól bitewnych, obok geolokalizacji,  które zdefiniują prawa do prywatności następnych pokoleń - skomentował ugodę Jay Edelson z Edelson PC, kancelarii reprezentującej mieszkańców Illinois.

Facebook uwzględnił to postępowanie ugodowe w swoim raporcie finansowym. Teraz ugodę musi zatwierdzić sąd.

Illinois jako jeden z dwóch stanów w USA (obok Kalifornii) ma kompleksowe prawo stanowe regulujące kwestie wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy do celów komercyjnych - przypomina USA Today.

Rosną zyski Facebooka

W czwartym kwartale ub.r. Facebook odnotował wzrost przychodów o 25 proc. do 21,08 mld dolarów oraz zysku netto z 6,88 do 7,35 mld dolarów. W skali miesiąca ze wszystkich platform koncernu korzysta 2,89 mld internautów, a z samego Facebooka - 2,5 mld.

W ujęciu całorocznym przychody Facebooka poszły w górę o 27 proc. - z 55,84 do 70,7 mld dolarów. Te reklamowe zwiększyły się z 55,01 do 69,65 mld dolarów, a pozostałe z 825 mln do 1,04 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook zapłaci mieszkańcom Illinois 550 mln dolarów za naruszenie prywatności

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qwert
Pod przykryciem usług ułatwiających życie, kryje się masa informacji, które zbieraja korporacje technologiczne. Największym brakiem ochrony prywatności jest późniejsza ich analiza z możlwością łączenia kilku baz informacji z zróżnych źródeł. To zawód przyszłości.
4 0
odpowiedź
User
Dane osobowe w PL
Mnie włamano się w polskiej firmie do prywatnego telefonu, żeby sprawdzić moje życie prywatne i na tej podstawie odpowiednio traktować mnie w pracy. Odpowiednio czytaj szykanowac.
5 1
odpowiedź
User
Iglo
Ciekawe czy jeszcze przestaną blokować prawicowe fanpage i treści ;]
1 0
odpowiedź