SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook usprawnia listy znajomych. Odpowiedź na Kręgi Google+

Facebook oficjalnie wprowadza zmiany do list znajomych. To reakcja portalu na funkcję Kręgi, która pojawiła się w konkurencyjnym serwisie Google+.

(screen: Facebook/facebookappPolska)

(screen: Facebook/facebookappPolska)

Dzięki wprowadzonym przez Facebooka usprawnieniom, użytkownicy portalu mają mieć większą kontrolę nad tym jak są pogrupowani ich znajomi i z kim konkretnie chcą dzielić się treściami.

Tzw. "smart lists", które były ostatnio testowane na Facebooku (więcej na ten temat), będą tworzyć się automatycznie. Znajomi będą dzieleni na cztery grupy w oparciu o następujące kryteria: praca, szkoła, rodzina, miejsce zamieszkania.

Przykładowo, jeśli podamy na profilu, że studiowaliśmy na Politechnice Warszawskiej, a to samą zrobią nasi znajomi Tomasz i Aneta, automatycznie powstanie lista o nazwie "Politechnika Warszawska", w której będą Tomasz i Aneta. Wówczas będziemy mogli tylko im udostępnić wybrane treści, np. zdjęcia ze wspólnego spotkania. Dodawanie i usuwanie znajomych z takiej listy będzie także można przeprowadzać ręcznie.

>>> Ad Planner: Facebook ma 880 mln użytkowników, onet.pl - 18 mln

Kolejna nowość to listy z najbliższymi i dalszymi znajomymi. W przypadku tej pierwszej ("close friends") będzie można dodawać najlepszych znajomych, a w efekcie na naszej stronie z aktualnościami wyświetlą się wszystkie udostępniane przez nich treści. Będziemy mogli także bezpośrednio przejść do widoku, w którym pokazane zostaną wyłącznie ich posty, a także otrzymywać powiadomienia o ich aktywności.

Drugi rodzaj listy ("acquaintances") umożliwia grupowanie osób, z którymi nie jesteśmy aż tak blisko związani, np. dawnych kolegów z klasy czy kontaktów biznesowych. Dzięki temu w aktualnościach nie będzie się pojawiać tak wiele pochodzących od nich treści. Wyświetlą się tylko najważniejsze informacje, np. o ślubie czy przeprowadzce do innego miasta.

Wybrane osoby, takie jak szefowie z pracy lub inne, z którymi jesteśmy znajomymi, ale nie chcemy im udostępniać treści na Facebooku, można dodać do listy "restricted". Wówczas zobaczą one tylko nasze publiczne posty, a w zależności od naszych upodobań będziemy mogli nadal im wysyłać wiadomości czy oznaczać na zdjęciach. List "close friends", "acquaintances" i "restricted" Facebook nie będzie tworzył automatycznie.

Użytkownicy portalu nadal będą mogli korzystać z list stworzonych w przeszłości, a także tworzyć dowolne inne listy. Co ważne, w przypadku udostępniania treści dla list stworzonych przez samego użytkownika, nikt nie będzie widział ich tytułów. Z kolei osoby z listy, z którymi podzieliliśmy się treściami, będą mogły zobaczyć swoje nazwiska.

Facebook wprowadza także sugestie, które mają pomóc w łatwiejszym tworzeniu i aktualizowaniu nowych list. Gdy będziemy dodawać kogoś do znajomych lub potwierdzać zaproszenie, będziemy mieć od razu możliwość dodania takiej osoby do dowolnej z istniejących list.


Każdej z list przypisana będzie własna strona z aktualnościami, na której będzie można zobaczyć tylko treści od osób na niej się znajdujących. Listy będzie można także wykorzystywać do kontrolowania tego co kto widzi na naszym profilu.


Facebook podkreśla, że listy znajomych nie są obligatoryjne i jeśli się ich nie lubi, nie trzeba z nich korzystać. Wprowadzone nowości mają być dostępne dla wszystkich użytkowników portalu w najbliższych dniach, a w wersjach mobilnych pojawią się w nadchodzących kilku tygodniach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook usprawnia listy znajomych. Odpowiedź na Kręgi Google+

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
piotr
Czy na Facebooku nadal nie można ukryć przed znajomymi listy własnych znajomych? Nie korzystam z NK i Facebooka, ponieważ nie życzę sobie, aby moi znajomi, a tym bardziej obcy, widzieli, kogo znam i kogo dodałem do znajomych.
odpowiedź
User
BeeJay
Jak mnie znajomi wykopsają do trzeciego kręgu, to już nic nie będę wiedział. Też mi usprawnienie. :(
odpowiedź
User
@piotr właśnie od tego masz listy na FB - na razie tworzysz je ręcznie, ale zapowiadają, że ta funkcja zostanie zautomatyzowana. A co do obcych, to masz ustawienia prywatności, które wystarczy dokładnie przeczytać i odpowiednio pozaznaczać...
odpowiedź