SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook zapłaci karę za aferę Cambridge Analytica

Facebook został ukarany przez brytyjską komisarz ds. informacji (ICO) za wyciek danych użytkowników do firmy Cambridge Analytica.  Serwis kierowany przez Marka Zuckerberga ma zapłacić grzywnę w wysokości 500 tys. funtów, maksymalną kwotę jaką mógł zastosować regulator.

Mark Zuckerberg w czasie przesłuchania w Senacie USA Article

Brytyjska komisarz ds. informacji (ICO) poinformowała, że Facebook zgodził się zapłacić grzywnę nałożoną przez regulatora związaną z aferą Cambridge Analytica, która ujawniła wiosną 2018 r. że serwis przekazał tej firmie niezgodnie z prawem dane 87 mln użytkowników.

Wśród poszkodowanych internautów byli m.in. mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Dlatego  ICO rozpoczęła śledztwo w sprawie Facebooka, zaś w lipcu ub.r regulator zakończył swoje postępowanie, a we wnioskach uznał platformę kierowaną przez Marka Zuckerberga za winną istotnych zaniedbań.

Teraz brytyjskie media poinformowały, że zgodnie z komunikatem opublikowanym przez ICO Facebook po okresie negocjacji z urzędem zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 500 tys. funtów.

Podana kara to maksymalna kwota jaką ICO może nałożyć na podmiot działający na brytyjskim rynku. Jednocześnie w rozmowach z prasą przedstawiciele Facebooka zaznaczyli, że pomimo zgody na zapłatę grzywny serwis nie uznaje swojej winy w aferze Cambridge Analytica.

W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczy koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady.

Dołącz do dyskusji: Facebook zapłaci karę za aferę Cambridge Analytica

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl