SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebookowi grozi pół miliona funtów kary za aferę z Cambridge Analytica. „Powinniśmy byli podjąć działania w 2015 roku”

Brytyjska komisarz ds. informacji (ICO) zakończyła śledztwo w sprawie Facebooka i jego udziału w aferze Cambridge Analytica. Serwis został uznany za winnego zaniedbań i braku dostatecznej ochrony użytkowników w Wielkiej Brytanii. W związku z tym urząd zaproponował nałożenie na Facebook kary w wysokości 500 tys. funtów. - Zapoznajemy się z treścią raportu ICO i wkrótce na niego odpowiemy - zapowiada Facebook w oświadczeniu przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

Mark Zuckerberg w czasie przesłuchania w Senacie USAArticle

ICO to urząd zajmujący się ochroną danych osobowych i prywatności mieszkańców Wielkiej Brytanii, obecnie jego szefem jest Elizabeth Denham. Rozpoczęła ona dochodzenie po ujawnieniu w marcu br., że Facebook dopuścił do przejęcia danych 87 mln użytkowników przez firmę Cambridge Analytica. Zostały one później użyte do politycznych manipulacji podczas kampanii prezydenckiej w USA oraz głosowania w sprawie Brexitu, a afera dotknęła m.in. użytkowników z Wielkiej Brytanii.

Teraz ICO przedstawił wyniki swojego śledztwa, które nie są korzystne dla Facebooka. Według komisarz ds. informacji serwis naruszył brytyjskie prawo, bowiem nie wykazał się należytą starannością w ochronie danych internautów i dopuścił do ich przekazania firmie zewnętrznej.

W związku z ustaleniami śledztwa urząd zaproponował nałożenie na Facebook kary w wysokości 500 tys. funtów. Kwota może wydawać się niewielka zważywszy na fakt, że tylko w I kwartale br. Facebook wykazał 4,99 mld dol. zysku netto, jednak zgodnie z brytyjskimi przepisami jest to najwyższa kwota jaką ICO może ukarać podmioty nie spełniające standardów ochrony danych w tym kraju.

Według obowiązujących procedur po przedstawieniu raportu przez ICO Facebook będzie miał czas na zapoznanie się z nim i wyrażenie własnego stanowiska na temat zawartych tam wniosków i wysokości zaproponowanej kary. W krótkim komentarzu przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Facebook po raz kolejny podkreśla, że firma zdaje sobie sprawę z popełnionych błędów w ochronie danych użytkowników i deklaruje pełne współdziałanie z brytyjskim regulatorem.

- Jak przyznaliśmy już wcześniej, powinniśmy byli dokładniej zbadać doniesienia dotyczące Cambridge Analytica i podjąć działania w 2015 roku. Ściśle współpracowaliśmy z ICO, a także innymi organami w USA i innych krajach w trakcie ich dochodzeń w tej sprawie. Teraz zapoznajemy się z treścią raportu ICO i wkrótce na niego odpowiemy – zapowiada Facebook.

ICO jest pierwszą instytucją, która zakończyła swoje dochodzenie w sprawie afery z Cambridge Analytica. Jednak własne śledztwa prowadzą też m.in. w Stanach Zjednoczonych FBI oraz Federalna Komisja Handlu, swoje wnioski przygotowuje również amerykański kongres, przed którym Mark Zuckerberg tłumaczył się z wycieku danych użytkowników w kwietniu br.

W pierwszym kwartale br. Facebook miał 2,2 mld użytkowników aktywnych w skali miesiąca i 1,45 mld w skali dnia. Firma zanotowała 11,97 mld dolarów wpływów (wobec 8,03 mld dolarów rok wcześniej) i 4,99 mld dolarów zysku netto (w I kwartale ub.r. było to 3,06 mld dolarów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebookowi grozi pół miliona funtów kary za aferę z Cambridge Analytica. „Powinniśmy byli podjąć działania w 2015 roku”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Ale kara! Prezes wyjmie drobniaki z kieszeni i zapłaci.
Na tyle wyceniana jest prywatność.
odpowiedź
User
aaa
To mały Cukierburg nie dostanie pewnie dwa razy kieszonkowego i po karze.
odpowiedź
User
Pdw
Posadzić go za niepłacenie podatków.
odpowiedź