SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z antypolskimi fake newsami, stawia na edukację i samoregulację

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński zapowiedział, że resort zastanawia się nad narzędziami pomagającymi w walce z fake newsami, „które są inspirowane przez środowiska albo antypolskie, w szczególności w naszym kontekście mocno prorosyjskie”.

Karol Okoński Article

O nowych inicjatywach Ministerstwa Cyfryzacji w walce z fake newsami Karol Okoński mówił podczas spotkania z posłami dotyczącego dezinformacji w internecie.

- Zastanawiamy się nad rozwiązaniami technicznymi, które pozwoliłyby wesprzeć administrację publiczną w odpowiednim rozpoznawaniu tych treści, szczególnie tych, które są inspirowane przez środowiska albo antypolskie, w szczególności w naszym kontekście mocno prorosyjskie, których celem jest dezawuowanie działań Polski czy działań NATO - stwierdził.

Okoński podkreślił, że zjawisko fake newsów jest powszechne. Według badania Eurobarometru z takimi treściami miało styczność 82 proc. Polaków, a 48 proc. czyta lub ogląda je codziennie. Z drugiej strony 53 proc. Polaków uznaje za prawdziwe treści publikowane na portalach społecznościowych, podczas gdy 20 proc. informacji pojawiających się w internecie pisanych jest przez boty.

Karol Okoński zapewnił, że są dostępne rozwiązania techniczne, które rozpoznają wzorce i mechanizmy służące do rozpowszechniania fake newsów. Dzięki temu można szybko rozpoznawać takie treści i przekazywać sygnały odpowiednim instytucjom i podmiotów, żeby na nie reagowały.

Wiceminister cyfryzacji zauważył, że czołowe platformy społecznościowe coraz skuteczniej walczą z botami i innymi mechanizmami wykorzystywanymi do publikacji niebezpiecznych treści. Facebook w pierwszej połowie br. zablokował 1,5 mld fałszywych profili oraz usunął 15,4 mln drastycznych wpisów i innych treści.

„Miękka walka” z fake newsami

Resort cyfryzacji zwalczanie fake newsów chce oprzeć na tzw. działaniach miękkich, czyli edukowaniu odbiorców, promowaniu właściwych wzorców i samoregulacji. Karol Okoński przypomniał, że w październiku br., przed wyborami samorządowymi, ministerstwo razem z NASK, ABW i PKW uruchomiło serwis BezpieczneWybory.pl edukujący w zakresie dezinformacji i manipulacji w internecie.

Karol Okoński dodał, że Ministerstwo Cyfryzacji współpracuje z portalami społecznościowymi nad wypracowaniem standardów przeciwdziałania fake newsom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji chce walczyć z antypolskimi fake newsami, stawia na edukację i samoregulację

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl