SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Fakt24.pl kontrowersyjnie zilustrował materiał o studniówkowej prostytucji. Dyrekcja szkoły grozi procesem

Dziennikarz portalu Fakt24.pl wbrew umowie z dyrekcją II Społecznego LO - nakręcił materiał filmowy ze studniówki w tej placówce, który posłużył redakcji do ilustracji materiału o prostytucji. - Nie tak się umawialiśmy. Zastanawiamy się nad podjęciem kroków prawnych - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Anna Sobala-Zbroszczyk, dyrektor szkoły. - Zachowaliśmy normy określane prawem i dobrym obyczajem - odpowiada Maciej Kabroński, szef portalu Fakt24.pl.

Article

Studniówka w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym odbyła się w styczniu. Kilka dni przed zabawą do szkoły zadzwonił dziennikarz serwisu poprosił o możliwość sfilmowania fragmentu zabawy, pod pozorem zrobienia „miłej pamiątki”. Dyrektor Anna Sobala-Zbroszczyk mówi, że nie przeczuwała wówczas niczego złego. - Zgodziliśmy się, ale pod pewnymi warunkami. Pierwszym z nich było sfilmowanie wyłącznie rozpoczynającego studniówkę poloneza. Drugim - filmowanie z miejsca wyznaczonego. Tymczasem oba te warunki zostały złamane. Dziennikarz ruszył z kamerą na zaplecze, zaczepiał dziewczęta, wypytywał Bóg wie, o co. O tym wszystkim dowiedziałam się jednak znacznie później - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl dyrektor szkoły.

W parę dni po wizycie przedstawiciela redakcji w liceum, na portalu Fakt24.pl ukazał się film o prostytucji, jaka ma się szerzyć wśród polskich licealistów pod pretekstem szukania partnera na studniówkę. Materiał nosił tytuł „Seks na studniówce? Nagraliśmy licealistkę do wynajęcia”. - W materiale pojawiło się około trzy minuty filmu ze Społecznego Liceum, do którego chodzi moja córka. Twarze licealistów, których z zaskoczenia pytano o proceder wymieniony w tytule materiału, nie były zamazane. W ten sposób przedstawiono dwóch lub trzech uczniów - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Michał Kobosko, były dziennikarz. Gdy rodzice podnieśli alarm na Facebooku, grożąc redakcji sprawą sądową, film najpierw zniknął z portalu, a następnie wrócił - ale przemontowany. Zniknęły sceny z niezamazanymi twarzami licealistów ze Społecznego LO, a w tle pojawiły się co prawda sceny z otwierającym bal polonezem - jednak zostały rozmazane i nie sposób już ustalić, z której szkoły pochodzą. - W Internecie jednak nic nie ginie, mamy tamto nagranie - mówi nam Michał Kobosko.

- Serdecznie proszę nauczycieli, dyrekcje, by jeszcze dokładniej sprawdzali, spisywali dane, numery telefonów osób, które chcąc dostać się do szkoły podają się za dziennikarzy. Trudno mieć pretensję, że ci z nas, które nie mają na co dzień do czynienia z mediami, nie znają technik operacyjnych Faktu, Super Expressu i tym podobnych. Musicie się Państwo liczyć z tym, że nic, co jest wam przekazywane, obiecywane, deklarowane, nie zostanie dotrzymane, a publikacja będzie całkowicie niezgodna z prawdą i uczciwością dziennikarską. Ten typ mediów tak po prostu ma - i to się już nie zmieni - napisał na swoim profilu facebookowym Michał Kobosko.

Dyrektor Anna Sobala-Zbroszczyk mówi, że szkoła nie skontaktowała się z redakcją Fakt24.pl. - Na razie trwają narady. Uczestniczą w nich rodzice i prawnicy. Rozważamy oddanie sprawy do sądu. Decyzja zapadnie lada dzień - podsumowuje dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Maciej Kabroński, szef Fakt24.pl, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi, że rozumie emocje towarzyszące materiałowi. - Zjawisko w nim ukazane oceniamy jako szkodliwe i objęte swoistym tabu. Redakcja Fakt24.pl zawsze podejmowała trudne, ważne tematy i tak się stało tym razem. Ale podkreślam, że przy tworzeniu materiału zachowaliśmy normy określone prawem i dobrym obyczajem, w szczególności uzyskaliśmy niezbędną zgodę dyrektora placówki i nagranych uczniów. Wypowiadający się w materiale są osobami pełnoletnimi i władnymi do udzielenia zgody na udział w nagraniu. Miały też pełne rozeznanie, dla kogo nagrywany jest materiał i w jakiej sprawie.

Dlaczego zatem materiał został zmodyfikowany? - Zrobiliśmy to po interwencji jednego z rodziców. Uznaliśmy, że w tego rodzaju sprawie powinniśmy uszanować zwyczajowe prawo rodzica dorosłego nastolatka do podejmowania istotnych decyzji w jego zastępstwie. Uważamy działania redakcji za słuszne i spełniające normy wiążące dziennikarzy - podsumowuje Maciej Kabroński.

W listopadzie 2016 roku Fakt24.pl odwiedziło 6,26 mln realnych użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fakt24.pl kontrowersyjnie zilustrował materiał o studniówkowej prostytucji. Dyrekcja szkoły grozi procesem

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gadzinówki
Wstyd pracować w rynsztokowej prasie czy papierowej (nigdy nie kupiłem SE ani Faktu) czy w ich wersji internetowej. Czytanie tego brudzi. Wystarczy że widze w kioskach co piszą na pierwszej stronie. Jaki rodzaj ludzi tam pracuje? Bez moralności i wstydu dla pieniędzy zrobią wszystko.
37 4
odpowiedź
User
Ała
Kontaktów z prasą kolorową lepiej unikać. Lub spisywać umowy na piśmie.

Z drugiej strony. Niemożliwe byłoby zrobienie materiału o takim zjawisku, gdyby ktoś próbował jawnie powiedzieć, co nagrywa.
19 1
odpowiedź
User
Jan
Oszkalują każdego. To co dziś wyrabia Gazeta Wyborcza czy Fakt, to po prostu przegięcie. Mamy do czynienia ze zdziczeniem mediów. I tyle.
22 13
odpowiedź
User
ka
Normalny materiał o ważnej sprawie, po prostu przewrażliwieni, często goniący za forsą, rodzice myślą ze ich dzieci po lekcjach bawią sie w berka przy trzepaku. Niestety, te czasy minęły. Teraz sa inne zabawy.
14 12
odpowiedź
User
Spoza
Czy redakcja "WM" dodała, że p. Kobosko ma dziecko w tej szkole? Czy gdyby sprawa dotyczyła innej szkoły, w której dzieci nie mają rodziców związanych z mediami, to czy byłoby aż tyle oburzenia i takiej mocnej postawy p. Dyrektor? To jest szkoła ze znanymi nazwiskami wśród rodziców. Im jest łatwiej docisnąć media. Jak widać reakcja portalu po zakulisowych zapewne konsultacjach jest znamienna - co prawda mamy rację i prawo robić to, co zrobiliśmy, ale dla dobra (chyba przede wszystkim swojego bezpieczeństwa) zamazaliśmy i to, i owo. Niby sprawa zamknięta, ale niesmak pozostał. Obawiam się, że po obydwu stronach.
21 2
odpowiedź
User
Pokolenie Z
W sumie akcje tego typu miały już miejsce, kiedy ja byłam maturzystką, a było to lat prawie 20 temu. Studniówka w hotelu i gówniarze, którzy zrzucają się na wynajęcie pokoju. Rodzicom mówiło się, że śpimy u koleżanek. Norma. Dziwi mnie oburzenie tych rodziców. Świadczy to tylko i wyłącznie o ich daleko posuniętej nieświadomości. Teraz w klasie mojego syna, białe krechy i seks to prywatkowa norma, a do matury mają jeszcze dwa lata. I sama nigdy nie mam 100% pewności, że tego nie robi. Oburzanie się na to, że białe nazywa się białym, jest daleko posuniętą nieumiejętnością pogodzenia się z często dość smutną prawdą. A dla Pana Kobosko polecam film "Belefer". Tak proszę Pana, tak się bawi młodzież, czy to się podoba nam - rodzicom - czy nie.
16 11
odpowiedź
User
Kejt
Fajnie, że przemontowali materiał. Nie musieli tego robić, a zareagowali na prośbę dyrekcji. Sytuacja wygląda mi raczej na jakiś prywatny odwet...
7 7
odpowiedź
User
Polak
A coś cie myśleli, że niemiecka polskojęzyczna prasa będzie z nas robić bohaterów, milusińskich? Nie po to Niemcy przejmowali rynek mediów w PL by nas gloryfikować!
11 15
odpowiedź
User
Znafca
Miasto, Motyla Noga! W jakim mieście jest to liceum?
0 2
odpowiedź
User
Do felusia
Spokojnie, dziecko felusia dorośnie, to i jemu zrobimy taki filmik ;) "prostytucja na studniówce!"
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing