SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT oceni materiał „Faktów” TVN o Durczoku. „Oczernianie osoby zmarłej”

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga na materiał „Faktów” TVN, wyemitowany w dniu śmierci byłego szefa tej redakcji Kamila Durczoka. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl postępowanie w sprawie nadawcy jest w toku.

Article

16 listopada nad ranem zmarł Kamil Durczok. Tego samego dnia pod koniec „Faktów” TVN wyemitowano materiał Jarosława Kostkowskiego na temat redaktora naczelnego tej redakcji w latach 2006-2015. Reporter przypomniał najważniejsze momenty kariery Durczoka, zaangażowanie w sprawy Śląska.

- Były też poważne zarzuty, które skutkowały załamaniem kariery i rozstaniem z TVN w 2015 roku. Raport wewnętrznej komisji potwierdził oskarżenia dotyczące mobbingu i wykorzystania seksualnego. Po latach w tym wywiadzie zdobył się na szczerość. Nałóg miał być demonem, który próbował pokonać. To był spóźniony rachunek - stwierdził w „offie” Kostkowski. Później wyemitowano wypowiedź Durczoka, który przyznał się do alkoholizmu. - Życiowe zakręty. Po rajdzie samochodem w stanie nietrzeźwym kac był jego najmniejszym problemem - kontynuował reporter TVN. Przypomniał też, że lokalny portal nieżyjącego dziennikarza nie przyjął się.

Tylko na fanpage’u „Faktów” TVN na Facebooku pojawiło się 1,5 tys. komentarzy pod materiałem. Zdecydowana większość z nich krytyczna wobec stacji. - Przykre! To już w wiadomościach na TVP lepiej Go pożegnali - napisała internautka. -  Udało wam się przebić TVP - dodała inna. Tego dnia w „Wiadomościach” TVP1 ograniczono się jedynie do krótkiego przebiegu kariery zawodowej Durczoka, kontrowersyjne elementy jego życiorysu przypomniał jednak portal TVP Info.

 

Skarga na TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zdradza, kto jest autorem skargi. Lakonicznie zdradza jednak jej powód. - Wpłynęła 1 skarga indywidualna dotycząca „Faktów” TVN z 16 listopada 2021 r. (oczernianie osoby zmarłej - materiał po informacji o śmierci Kamila Durczoka) - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Po takich skargach rada występuje do nadawcy o nagranie. Później jej członkowie oglądają budzący kontrowersje materiał i oceniają czy doszło do naruszenia przepisów, które może skutkować ukaraniem stacji.

Skargi po materiałach o czyjejś śmierci zdarzają się wyjątkowo rzadko. Na początku 2019 roku wpłynęło 28 takich pism po materiałach „Wiadomości” TVP1 poświęconych śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Skarżący zwrócili uwagę na krytyczne komentarze pod adresem Jerzego Owsiaka, który nie przerwał finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie po zabójstwie polityka i oskarżenia o posługiwanie się „mową nienawiści” przez szefa WOŚP, Lecha Wałęsę czy Jerzego Stępnia. Kilka miesięcy później KRRiT uznała, że materiał TVP „nie naruszał prawa do rzetelnej informacji”. W przypadku „Faktów” TVN ocena rady może być podobna. Istnieje zwyczaj, że „o zmarłych mówi się dobrze albo wcale”. Nie ma on jednak odzwierciedlenia w przepisach.

„Fakty” TVN i TVN24 BiS w październiku 2021 roku oglądało średnio 2,75 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 22,08 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 14,76 proc. widzów, czyli 447 tys. oglądających, a jego udział zmalał z 23,73 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: KRRiT oceni materiał „Faktów” TVN o Durczoku. „Oczernianie osoby zmarłej”

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Oczernianie? Oni tak serio w tej krrit? Żenada
odpowiedź
User
Cfsstknfatjrnh
KRRiT to niech się zajmie TVPiS lepiej. Tam to jest dopiero oczernianie i propaganda…
odpowiedź
User
Matt
Bez przesady
odpowiedź