SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fałszywe pisma od KRRiT trafiają do abonentów. Rada idzie do prokuratury

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza zgłosić do prokuratory sprawę fałszywego pisma, które otrzymują niektórzy abonenci radia i telewizji. List z logo KRRiT i podpisem jej przewodniczącego dotyczy rzekomych nowych zasad opłacania abonamentu.

Fałszywe pisma od KRRiT trafiają do abonentów. Rada idzie do prokuratury

W piśmie podana jest informacja, że 1 lutego br. abonament radiowo-telewizyjny został zastąpiony opłatą audiowizualną pobieraną od każdego gospodarstwa domowego, a obowiązek rejestracji odbiorników został zniesiony. W liście znaleźć też można stawki rzekomej nowej opłaty. 

Oszuści informują też, że „nieuregulowanie opłaty w terminie będzie skutkowało podjęciem czynności egzekucyjnych w celu przymusowego ściągnięcia należności, co spowoduje obciążenie kosztami prowadzonej egzekucji oraz wpisem do Krajowego Rejestru Długów”. „Dokument” opatrzony jest podpisem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz logo tej instytucji i Krajowego Rejestru Długów.

W korespondencji znajduje się też blankiet do wnoszenia opłat na rzecz Centrum Obsługi Finansowej. Ma ono znajdować się przy ul. Sobieskiego 101 w Warszawie, ale w rzeczywistości pod tym adresem jest siedziba KRRiT.

- Pismo jest fałszerstwem i nigdy nie zostało wysłane z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ani z Krajowego Rejestru Długów - podała KRRiT w komunikacie. - Niezmiennie obowiązują przepisy ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, które zobowiązują do rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych i opłacania abonamentu za ich posiadanie - czytamy dalej.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT, informuje Wirtualnemedia.pl, że Krajowa Rada sygnał o tym, że takie listy są wysyłane, otrzymała od Poczty Polskiej. Nie wiadomo, kto jest ich nadawcą. - Zamierzamy zgłosić do prokuratury zawiadomienie dotyczące podejrzenia przestępstwa fałszowania dokumentów urzędowych - mówi nam Twardowska.

Obowiązujące w tym roku miesięczne stawki abonamentu to 5,65 zł za używanie odbiornika radiowego oraz 18,65 zł za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego.

Na koniec 2012 r. zaległości Polaków z tytułu abonamentu rtv wyniosły blisko 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób; ich średnia zaległość to 773,78 zł - wynika z danych KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fałszywe pisma od KRRiT trafiają do abonentów. Rada idzie do prokuratury

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Pismo jest fałszywe, podpisy prawdziwe. Czyli normalny brak przejrzystości, jak zwykle w KRRiTV. Tylko po co prokuratura, nie rozumiem.
odpowiedź
User
Jakinumerkonta
Nie rozumiem, bo nigdzie tego nie podano. Czy numer konta należy do KRRiT czy jest to próba wyłudzenia pieniędzy na konto złodziei? Bo adres w wypadku wpłat na konto jest zupełnie nie istotny.
odpowiedź
User
do Jakinumerkonta
Jesteś na portalu medialnym, tu pracują sami zawodowcy, którzy na pewno wiedzą, jak redagować wiadomości, więc chyba się czepiasz. Sam se sprawdź, zamiast przeszkadzać Panom Dziennikarzom w dobrym samopoczuciu. (ale w tajemnicy powiem, że też czuję zażenowanie, jak czytam tę niedoróbkę)
odpowiedź