SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

FBI, CIA i NSA ostrzegają Amerykanów przed kupnem smartfonów Huawei

Sześć amerykańskich agencji wywiadowczych przestrzega swoich obywateli przed kupnem chińskich smartfonów Huawei i ZTE. Powód? Potencjalne działania o charakterze szpiegowskim na rzecz rządu Chin.

Article

Chris Wray, pełniący obowiązki szefa FBI, zeznał przed senacką do spraw Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych, że jest "głęboko zaniepokojony ryzykiem dopuszczenia jakiejkolwiek firmy lub innego podmiotu powiązanego z zagranicznym rządem, który nie podziela polityki Stanów Zjednoczonych, do umacniania swojej pozycji w sieciach telekomunikacyjnych".

Niesie to za sobą ryzyko kradzieży danych obywateli USA oraz prowadzenia działań szpiegowskich. W domyśle, przypisywane jest smartfonom od Huawei i ZTE.

Właścicielem technologicznego giganta z Chin jest Ren Zhengfei to bowiem były oficer Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Amerykanie obawiają się zatem, że może on wykorzystywać produkowany w swojej firmie sprzęt do szpiegowania obywateli USA. Już w 2014 roku między innymi z tego powodu startowania w przetargach rządowych w Stanach Zjednoczonych.

Huawei miał wejść ze swoimi produktami na rynek amerykański w tym roku, dzięki współpracy z tamtejszym operatorem AT&T. Na finiszu negocjacje jednak zerwano, najprawdopodobniej w wyniku nacisków amerykańskiego senatu, który obawiał się zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju i obywateli. Z podpisania umowy z Chińczykami wycofał się także inny operator – Verizon.

To nie jedyne kłopoty Huawei - w styczniu br. członkowie najwyższego kierownictwa koncernu nałożyli na siebie dobrowolne kary finansowe za błędy w raportowaniu wyników sprzedaży we wschodniej i północnej Europie, w tym także w Polsce.

W 2017 roku koncern Huawei sprzedał na całym świecie 153 miliony smartfonów i zanotował ponad 91 miliardów dolarów przychodów.

Dołącz do dyskusji: FBI, CIA i NSA ostrzegają Amerykanów przed kupnem smartfonów Huawei

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Amerykanie zaczęli kupować chińskie smartfony i spadła ilość danych jakie dzięki "przyjaznym smartfonom" gromadzi rząd USA? W dzisiejszych czasach niestety pytanie nie jest, czy ktoś cię szpieguje, tylko w którym kraju stoi serwer, na którym zbierane są twoje dane.
odpowiedź
User
xxx
Kłopot Huawei to błędy w raportowaniu, za które najwyższe kierownictwo nałożyło na siebie kary? Chciałbym mieć takie "kłopoty". U nas pewna prezydent pewnego miasta zwraca kamienice 140-letnim zmarłym i nawet się nie zająknie o swojej winie.
odpowiedź
User
Taki mamy klimat
A u nas w Polsce Polacy łykają każdy kit i ściemę jak leci i wdrażają bądź chcą wdrażać kolejne systemy szpiegujące. Dlaczego Chiny nie mają Facebooka? Dlaczego USA chce wycofać smartfony Huawei?. A u nas Huawei prężnie się rozwija, nikogo nie obchodzi żadne szpiegostwo. Smartfona ma być od wszystkiego, od płatności aż po ingerencję w każdy aspekt życia prywatnego człowieka, im intensywniej korzystasz z aplikacji smartfonowych, z internetu za pośrednictwem smartfona tym bardziej żywisz marketing, który dzięki tobie i twojemu uzależnieniu funkcjonuje. Jakbym miał na to wszystko jakiś wpływ nakazałbym absolutny zakaz sprzedaży smartfonów i powrót do zwykłych komórek - i to tylko dla dobra ludzi i jestem pewny, że po 6 miesiącach zmiana byłaby znacznie na korzyść, a po 1 roku wszyscy poczuliby na nowo znaczenie słowa wolność. Portale społecznościowe czy wszelkie fora internetowe jeśli już miałyby być zostałyby tylko na komputerach. Tylko prawdziwe życie, bez sztucznych dodatków, bez udziwnień, przywróćmy do ciężkiej ch*lery dawną harmonię i normalność!. Dosyć tego usypiania i marazmu społecznego wywołanego przez te urządzenia.
odpowiedź