SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Felietony Wojciecha Orlińskiego znowu w "Dużym Formacie"

Felietony Wojciecha Orlińskiego wracają do „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej” (Agora). Pojawią się w poniedziałkowym numerze zamiast tekstów Krzysztofa Vargi, który odszedł do „Newsweeka”.

Wojciech Orliński, screen YouTube / smakksiazkiArticle

Ostatni tekst Vargi ukazał się na łamach „DF” w tym tygodniu. Pisarz i krytyk literacki dostał propozycję od „Newsweeka”, gdzie ma pisać felietony. Odszedł z „GW” po blisko 30 latach. Wcześniej z felietonów dla „Newsweeka” zrezygnował Marcin Meller, który został redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski.

Teraz na łamy „Dużego Formatu” ma wrócić z felietonami Wojciech Orliński. Gdy w połowie roku ten magazyn reporterski zmniejszył objętość, przestała się w nim ukazywać dotychczasowa rubryka Orlińskiego. W „Słowniku z nowego świata" autor tłumaczył znaczenie nowych i często używanych słów. - Mój felieton ukaże się w najbliższym poniedziałkowym numerze, ale to będzie już zupełnie nowa formuła - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Orliński.

Orliński pracuje w „GW” od lat 90-tych. Jest także szefem związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. Jednak dwa miesiące temu Agora zamierzała go zwolnić dyscyplinarnie. Powodem miało być „nadużycie sprawowanej funkcji w związku zawodowym, a także nadużycie zaufania społecznego partnera społecznego oraz podważenie partnerstwa i dialogu społecznego” poprzez kolportowanie w newsletterze do członków związku „obraźliwych i wykluczających komentarzy” pod adresem Ewy Zając, nowej dyrektor ds. pracowniczych.

Związkowcy zaprotestowali. W obronie Orlińskiego powstał także list protestacyjny, pod którym podpisała się niemal setka dziennikarzy, publicystek, reżyserów, ludzi kultury i polityków.

Agora ostatecznie wycofała się z zamiaru jego zwolnienia.

We wrześniu 2020 roku średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” spadło rok do roku o 33,18 proc. do 61 867 egz.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. Natomiast zysk EBITDA firmy zmalał z 47,4 do 33,2 mln zł, wynik operacyjny - z 8,3 mln zł zysku do 4,3 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Felietony Wojciecha Orlińskiego znowu w "Dużym Formacie"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Szkoda Vargi, ale wyraźnie poszło o kasę.
odpowiedź
User
Mar
"Szkoda Vargi, ale wyraźnie poszło o kasę"

Czyli że Orliński pisze taniej?
odpowiedź
User
marczy
Orliński pisze błyskotliwie, interesująco, cieszę się, że będzie można go znów poczytać. Nie zaglądam mu do kieszeni.
odpowiedź