SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Festiwal „Dwa Teatry” TVP i Polskiego Radia przenosi się z Sopotu do Zamościa. „Miejsce spotkań twórców z widzami”

Od 17 do 20 września br. w Zamościu odbywać się będzie XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021”. We wtorek organizatorzy przedsięwzięcia podpisali z władzami miasta porozumienie o trzyletniej współpracy. Do 2019 roku Festiwal odbywał się w Sopocie.

Porozumienie w sprawie organizacji Festiwalu podpisali: Andrzej Wnuk (prezydent miasta), Agnieszka Kamińska (prezes Polskiego Radia), Jacek Kurski (prezes Telewizji Polskiej) i Mateusz Matyszkowicz (członek zarządu TVP),fot. materiały prasowe.Article

„Dwa Teatry” to cykliczne wydarzenie, organizowane od 2001 roku. W ubiegłym roku zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość po raz pierwszy ma gościć ten najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. W tym roku zaprezentowane zostaną zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 i 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz czterech programów ogólnopolskich Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia.

Podpisane porozumienie zakłada współpracę i organizowanie festiwalu przez trzy kolejne lata. W kategorii twórczości radiowej w tym roku odbędą się konkursy słuchowisk dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

- W kategorii dziecięcej jest zgłoszonych kilkanaście słuchowisk. Są to głównie produkcje Polskiego Radia. Jesteśmy z tego bardzo dumni - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Publiczny nadawca radiowy będzie relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej www.polskieradio.pl i w mediach społecznościowych. - To wielkie dzieło kultury wysokiej, miejsce spotkań twórców, artystów, reżyserów i widzów. Miejsce ożywionej dyskusji, wyznaczającej kierunki rozwoju współczesnego teatru - skomentował prezes TVP, Jacek Kurski.

Telewizja Polska pokaże We wrześniu w Zamościu 24 spektakle teatralne, które w latach 2019-2021 widzowie oglądali w TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia. W konkursie uczestnicy Festiwalu zobaczą następujące przedstawienia: „Imperium”, „Oscar dla Emily”, „Hamlet”, „Fantazja polska”, „Dzień gniewu”, „W małym dworku”, „Inkarno”, „Zemsta”, „Bezkrólewie”, „Powołanie”, „Trójkąt bermudzki”, „Cud biednych ludzi”, „Badyle”, „Cena władzy”, „Tamta twarz”, „Lewiatan”, „Ravensbruck. Miasto kobiet”, „Szekspir forever!”, „Clarissima”, „Kalina” „Dziady. Noc pierwsza”, „Przybysz”, „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim” i „Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki”.

W trakcie „Dwóch Teatrów” zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Sopot protestuje

Przeniesienie „Dwóch Teatrów” z Sopotu do Zamościa wzbudziło niezadowolenie prezydenta tego pierwszego miasta, Jacka Karnowskiego, który uznał, że w ten sposób „kolejna dziedzina życia mieszkańców zostaje upolityczniona, a mieszkańcy są karani za swoje wybory polityczne”. - Byliśmy i jesteśmy przygotowani na organizację tego wydarzenia, mamy w budżecie zaplanowane środki na ten cel. Wobec takiej sytuacji, pieniądze te wesprą nasze najważniejsze wydarzenia kulturalne, czyli festiwale Sopot Classic i Literacki Sopot" - poinformował Karnowski.

"Dwa Teatry" to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Zwyczajowo odbywał się w czerwcu. Mające konkursowy charakter wydarzenie było do tej pory organizowane w Sopocie. Ostatnia, XIX edycja imprezy miała miejsce w 2019 r. Rok temu festiwal został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Głównymi organizatorami imprezy są Telewizja Polska oraz Polskie Radio.

Dołącz do dyskusji: Festiwal „Dwa Teatry” TVP i Polskiego Radia przenosi się z Sopotu do Zamościa. „Miejsce spotkań twórców z widzami”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Z
Zamość Perła Północy odzyskuje blask. Po Zamojskim Lecie Teatralnymi zainspirowanym przez Jana Machulskiego kolejny festiwal w Zamościu. Brawo.
odpowiedź
User
Ludzik
I dobrze, Sopot ma wszystkiego za dużo, oni sami cierpią przez nadmiar turystów, zwykli mieszkańcy mają dość
odpowiedź
User
olo
Zamojscy foliarze palą punkty szczepień
odpowiedź