SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bielenia, Braciak i Więckiewicz w filmie o Tadeuszu Kościuszce. Kinowa premiera w 2023 roku, potem emisja w Viaplay

W przyszłym roku do kin trafi film „Kos” o Tadeuszu Kościuszce, którzy przygotowują producenci „Bożego Ciała” i „Żeby nie było śladów”. W głównych rolach występują m.in.: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak i Robert Więckiewicz. Za dystrybucję obrazu odpowiada Kino Świat, produkcję pokaże także Viaplay.

Bartosz Bielenia w filmie „Kos”; fot. Łukasz BąkArticle

Fabuła historycznego filmu „Kos” zaczyna się wiosną 1794 roku. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (w tej roli Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

- W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania - czytamy w opisie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W produkcji występują: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, debiutująca na dużym ekranie Matylda Giegżno oraz amerykański aktor Jason Mitchell.

- Interesują nas dobre historie. Kiedy pierwszy raz przeczytałem scenariusz „Kosa" wraz z Anetą Hickinbotham, to ujęło nas jak świetnie jest to skonstruowana opowieść. Po hollywoodzku, z wyrazistymi bohaterami, ze stawką, konfliktem, dylematami moralnymi. Film balansuje między kinem historycznym, a opowieścią o ludziach, o marzeniach. „Kos” to dynamiczne kino akcji, z wieloma zaskakującymi zwrotami w fabule - komentuje Leszek Bodzak, producent filmu.

Reżyserem „Kosa” jest Paweł Maślona, autor „Ataku paniki”. Film powstaje na podstawie debiutanckiego scenariusza Michała A. Zielińskiego nagrodzonego w konkursie scenariuszowym Script Pro 2020.

Twórcami autorzy „Bożego Ciała” i „Żeby nie było śladów”

Producentami obrazu są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film (twórcy takich filmów, jak m.in.: „Żeby nie było śladów”, „Boże Ciało”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” i „Ostatnia Rodzina”) oraz Daniel Baur z niemieckiej grupy K5 International („Ukryta gra” i „Paterson”), odpowiedzialnej także za międzynarodową dystrybucję filmu. Obraz reżyseruje Paweł Maślona („Atak paniki” i „Motyw”).

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni przez Aurum Film do udziału w projekcie - jestem pod ogromnym wrażeniem nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” oraz pokazywanego na Festiwalu w Wenecji filmu „Żeby nie było śladów”. Biorąc pod uwagę trwającą wojnę na Ukrainie, „Kos" jest bardzo aktualnym kinem, przypominającym, jak ważne jest, by się nie poddawać i walczyć o wolność - mówi Daniel Baur, producent filmu.

Viaplay koproducentem

„Kos” to pierwsza kinowa koprodukcja platformy streamingowej Viaplay w Polsce.

- Celem Viaplay jest opowiadanie ważnych historii, przedstawiających fascynujące losy bohaterów, które mogą stanowić inspirację dla widzów na całym świecie. Nasz udział w tej produkcji pokazuje ogromne ambicje oraz rosnące zaangażowanie Viaplay w Polsce. Chcemy odgrywać pozytywną rolę w polskim przemyśle filmowym oraz współpracować z najlepszymi i najbardziej utalentowanymi twórcami, których dzieła są nagradzane i poruszają widzów na całym świecie - informuje Filippa Wallestam, Chief Content Officer w Viaplay Group.

Kinowa premiera w 2023 roku

Film „Kos” do kin trafi w 2023 roku. Po kinowej premierze produkcja ma się pojawić także na platformie Viaplay.

Za dystrybucję obrazu odpowiada Kino Świat.

Dołącz do dyskusji: Bielenia, Braciak i Więckiewicz w filmie o Tadeuszu Kościuszce. Kinowa premiera w 2023 roku, potem emisja w Viaplay

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janek
Ale Kościuszko z brodą?! Pierwsze widzę!
odpowiedź