SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Film o Grudniu ’70 koprodukowany przez TVP z nagrodą specjalną na festiwalu w Szwajcarii

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyon (Szwajcaria) przyznało nagrodę specjalną filmowi Tomasza Wolskiego „1970”, opowiadającemu o wypadkach Grudnia ’70 na Wybrzeżu. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.

Fot. Materiały prasoweArticle

Oceniając film Wolskiego, jurorzy podkreślili, że stworzył on obraz „niezwykle dopracowany i spektakularny”. Dokument, wyprodukowany przez Kijora w koprodukcji z TVP i IPN, opowiada o dramatycznych wydarzeniach grudnia 1970 na polskim Wybrzeżu w sposób artystycznie wysmakowany i niecodzienny. Wypadki grudniowe, prowadzące w efekcie do masakry, tym razem zostały pokazane z punktu widzenia ówczesnej władzy. Osią filmu są rozmowy telefoniczne polityków i wojskowych, które odbywały się w gabinecie MSW, gdzie podjęto decyzję o użyciu broni. Rozmowy te zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym po raz pierwszy. Aby lepiej zobrazować intrygujące nagrania telefoniczne i oddać atmosferę gabinetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, reżyser zdecydował się na zbudowanie realistycznych makiet i animację lalkową.
 

Reżyserem obrazu i scenarzystą jest Tomasz Wolski, który także odpowiada za zdjęcia. Wolski walczył w 2018 roku o nagrodę w kategorii Montaż w plebiscycie Polskich Nagród Filmowych Orły.  Produkcją „1970” kierowała Anna Gawlita.  - Chciałem, żeby widz pobył z osobami, które miały wpływ na wydarzenia, żeby im się przyjrzał, poczuł ich strach i przerażenie sytuacją. Animacja lalkowa spełniła tę rolę. Postacie zostały wykonane z odzwierciedleniem realistycznych szczegółów poszczególnych bohaterów filmu w skali 1:6. Widz ma poczucie obserwacji zdjęcia, które zostało wprowadzone w ruch - komentuje Tomasz Wolski.

Film „1970” na Festiwalu Visions du Réel wystartował w ramach Konkursu Głównego w sekcji filmów długometrażowych, w której konkurował z 12 innymi filmami z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel odbywa się od 1969 roku w szwajcarskim Nyon. Nagroda Główna tegorocznej edycji została przyznana amerykańsko-etiopsko-katarskiej koprodukcji „Faya Dayi” w reżyserii Jessiki Beshir.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Firma zanotowała 198 mln zł zysku netto, z czego ponad 188 mln zł zamierza przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 9 mln zł - na premie dla pracowników.

Dołącz do dyskusji: Film o Grudniu ’70 koprodukowany przez TVP z nagrodą specjalną na festiwalu w Szwajcarii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl