SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana na czele Filmoteki Narodowej. Nowym szefem były dziennikarz TVP Kultura

Nowym dyrektorem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego będzie Tomasz Kolankiewicz, wcześniej m.in. dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura.

Tomasz Kolankiewicz, fot. screen z youtube / ZwierciadłoTomasz Kolankiewicz, fot. screen z youtube / Zwierciadło

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała w środę, że zgodnie z rekomendacjami komisji konkursowych dyrektorem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego będzie Tomasz Kolankiewicz, a dyrektorką Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych - Aleksandra Szymańska.

Podczas konferencji prasowej Hanna Wróblewska podkreśliła, że "w ubiegłym tygodniu zakończyły prace komisje konkursowe dotyczące konkursów na dyrektorów dwóch instytucji kultury". "Obie komisje zakończyły prace pozytywnie - rekomendacjami, które zaakceptowałam. Komisja konkursowa debatująca o wyborze dyrektora/dyrektorki do Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zdecydowała się wybrać panią Aleksandrę Szymańską" - powiedziała.

Jak przypomniała, Szymańska "to menedżerka kultury, socjolożka, ekspertka w obszarze polityk kulturalnych". "Państwo zajmujący się kulturą na pewno kojarzą Aleksandrę Szymańską jako wieloletnią dyrektorkę Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku odpowiedzialną m.in. za wiele imprez, które miasto Gdańsk w ostatnich latach organizowało" - stwierdziła Wróblewska.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dodała, że "druga komisja debatująca na temat kandydata na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego również przedstawiła swoją rekomendację". "Zgodnie z rekomendacją nowym dyrektorem będzie pan Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca, historyk filmu i kurator filmowy, państwu znany pewnie przede wszystkim jako dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w latach 2020-2023. Oprócz tego kiedyś był współpracownikiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego – Filmoteki Narodowej, a także współpracownikiem TVP Kultura" - podała szefowa MKiDN.

Wróblewska poinformowała, że obecnie trwa etap "negocjacji umów, podpisywania kontraktów", a Kolankiewicz i Szymańska zostaną powołani na stanowiska prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Tomasz Kolankiewicz na festiwalu w Gdyni i w TVP Kultura

Na dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz został powołany przez ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego w połowie 2020 roku. Pełnił tę funkcję do ub.r.

CZYTAJ TEŻ: Ministra kultury o sytuacji TVP i Polskiego Radia: są głodzone, wymagają dofinansowania

Kolankiewicz jest filmoznawcą i historykiem filmu, kuratorem cykli filmowych, prowadzącym prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy współpracował z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. z Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności).

W latach 2008-2017 pełnił funkcję redaktora programowego w redakcji filmowej TVP Kultura. Jest także autorem blisko kilkudziesięciu przeglądów filmowych, w tym polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, a także kina grozy.

Dołącz do dyskusji: Zmiana na czele Filmoteki Narodowej. Nowym szefem były dziennikarz TVP Kultura

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl