SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Finanse to najmniej podatna na promocje branża

Finanse to najmniej podatna na promocje branża oferująca usługi dla klientów indywidualnych. Co trzeci respondent przyznaje, że przy wyborze produktów finansowych nie zwraca uwagi na promocje. Osoby, które uwzględniają promocje w swoich decyzjach, za najatrakcyjniejszą uważają obniżkę ceny produktu (53%), zaś za najmniej atrakcyjną: zaproszenie na imprezy sponsorowane przez firmy (6%) - wynika z Monitora Promocji ARC Rynek i Opinia.

<!-- 0.5092s -->

Promocje w branży finansowej, z których klienci korzystają najczęściej to: zaproszenia na imprezy i wydarzenia sponsorowane przez różne firmy (21%), loterie (13%) oraz konkursy (11%), a także zwrot pieniędzy w przypadku braku efektów działania produktu (11%). Najbardziej atrakcyjnymi promocjami z punktu widzenia klientów są: obniżka cen, większa ilość produktów za tą samą cenę lub dodatkowy produkt gratis.

Najbardziej atrakcyjne formy promocji w branży finansowej (możliwość wyboru wielu odpowiedzi)
 

Głównymi źródłami informacji na temat promocji w branży finansowej są: internet (45%), reklama telewizyjna (42%) oraz bezpośrednia informacja od sprzedawcy (34%).

Z obserwacji dyskusji klientów na forach internetowych wynika, że 77% z nich pozytywnie wypowiada się na temat promocji produktów finansowych. Internauci raczej pozytywnie oceniają promocje banków, w tym np. cashback, bonusy pieniężne otrzymywane za otwarcie konta lub dołączanie do ofert polis ubezpieczeniowych.

„Z naszego badania wynika, że konsumenci stosunkowo rzadko korzystają z promocji produktów finansowych. Wynika to z faktu, że np. w porównaniu z branżą FMCG tych promocji jest znacznie mniej. Z drugiej strony decyzja dotycząca wyboru produktu finansowego poprzedzona jest pogłębioną analizą różnych ofert, po której następuje próba dostosowania istniejących ofert do własnych potrzeb. Dlatego promocje w branży finansowej mają drugorzędne znaczenie. Jednocześnie wśród internautów pojawiają się opinie, że w przypadku interesującego bonusa np. w postaci darmowego Internetu, warto wziąć pod uwagę promocję, jednak nie powinna być ona kluczowa w podejmowaniu decyzji” - mówi Grzegorz Sygnowski z ARC Rynek i Opinia.


Celem badania Monitor Promocji 2012 jest przedstawienie zwyczajów, zmian oraz tendencji w zachowaniach konsumentów w obliczu akcji promocyjnych. Badanie zrealizowano przy pomocy dwóch metod badawczych. Pierwszą część badania zrealizowano poprzez mix technik CAWI oraz CAPI na reprezentatywnej miejskiej próbie  ludności w wieku 16-49 lat (osoby najczęściej uczestniczące w promocjach w populacji ogólnopolskiej, które skorzystały z przynajmniej jednej promocji w ciągu ostatnich 12 miesięcy), N=831. Drugą część badania zrealizowano techniką Online Buzz Research, opierającą się na analizie treści dyskusji online na polskich forach, blogach i portalach społecznościowych (analiza ponad 1 tys. opinii na temat promocji).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Finanse to najmniej podatna na promocje branża

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl