SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Rahima Blaka uruchomiła platformę Mosaico do tokenizacji, pozyskała 1 mln zł z ICO

Należąca do Rahima Blaka firma Sapiency udostępniła platformę Mosaico oferującą narzędzia do tokenizacji firm i projektów. Z emisji RahimCoin i ICO Sapiency pozyskano jak dotąd ok. miliona zł.

Rahim BlakArticle

Na platformie Mosaico można łatwo stworzyć token na blockchainie, zarządzać listą inwestorów, weryfikować kupujących i źródł ich pieniędzy. Dostępne jest również zarządzanie reflinkami dla partnerów oraz projektami na zewnętrznych giełdach z licencją na obrót wtórny papierami wartościowymi w formie tokenów.

W przyszłości Mosaico ma działać na własnym blockchainie, a będzie główną kryptowalutą z najniższą prowizją za transakcje będzie tam Sapiency.

- Większość ICO i STO (initial coin offering i security token offering - przyp.) buduje do tego celu własne narzędzia, co znacznie podnosi ich koszy pozyskania pieniądza, my nasze narzędzie udostępnimy wszystkim w modelu SaaS (wspólne oprogramowanie) co znaczenie obniży koszty emisji tokenów. Optymalizacja kosztów w biznesie powinna być celem każdego narzędzia - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Rahim Blak. - Do tej pory ICO i STO potrafiły kosztować pół miliona (tyle co IPO na tradycyjnych giełdach), my dostarczy rozwiązania za kilka tysięcy złotych, aby każdy mógł pozyskać kapitał. To jest idea demokratyzacji i wyrównywania szans, która stanowi DNA kryptowalut i technologii Blockchain - podkreśla.

Prace nad platformą Mosaico trwały rok, za jej przygotowanie i obsługę odpowiada 10-osobowy zespół.

- Tworzymy platformę w modelu SaaS, aby była dostępna dla klientów samoobsługowo, ale rynek nie jest jeszcze na to gotowy, dlatego dzisiaj dostarczamy zarówno narzędzie (w trzech pakietach: Worker, Professional, Advising), ale zapewniamy także obsługę prawną i biznesową tych narzędzi - wylicza Rahim Blak. - Bardzo chcemy skupić się na tworzeniu samej technologii, aby naszymi głównymi klientami byli advisorzy (konsultanci), którzy będą prowadzić za rękę klienta. Ponieważ jesteśmy na etapie edukowania rynku, prowadzimy również warsztaty w modelu design thinking, które celem jest wypracowanie koncepcji tokena od strony prawnej, biznesowej i technologicznej, ale docelowo chcemy skupić się na dostarczaniu samoobsługowej technologii - zapowiada.

Firma podpisała już pierwsze umowy na tokenizację firm i nieruchomości. - Na początku chcemy skupić się na tokenizacji prostych spółek akcyjnych, bo uważamy tę formę spółek za wielką szansę dla tokenizacji firm - zaznacza Blak.

- Od 1 marca 2020 roku token na blockchainie stanie się akcją, jeżeli ograniczymy emisję publiczną do miliona euro rocznie, nie potrzeba już domu maklerskiego, wystarczy notariusz, to ogromna szansa dla startupów, nieruchomości i innych aktywów, jak np. dzieło sztuki, ale wierzmy, że w przyszłości tokenizować się będą również wielkie firmy. Przewagą tokenów nad akcjami jest możliwość nadania im różnych cech, można w jednym tokenie zawrzeć program lojalnościowy, funkcję płatniczą i akcję, dlatego nie ograniczamy się do spółek akcyjnych, ale wszystkich form ICO i STO. Na początku dźwignią są dla nas nowe przepisy o prostych spółkach akcyjnych - dodaje.

1 mln zł z RahimCoin i ICO Sapiency

Do końca roku prowadzona będzie ICO spółki Sapiency, ponadto oferowane są tokeny personalne RahimCoin Rahima Blaka (pod koniec września br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenił, że jest to zgodne z przepisami).

Na razie od inwestorów zebrano ok. miliona zł. - To mniej, niż przewidywaliśmy w najsłabszym scenariuszu, dlatego pozyskane środki nie wystarczyły na budowę Sapiency, ale za te środki powstało Mosaico - przyznaje Rahim Blak.

- W przyszłości te dwa projekty się połączą w jeden blockchain i jedną kryptowalutę. Sapiency stanie się środkiem płatniczym do inwestowania nie tylko w ludzi, ale także firmy w Mosaico. Już od marca chcielibyśmy dać naszym „hodlersom” kryptowaluty Sapiency możliwość kupienia akcji Mosaico w formie tokenów prostej spółki akcyjnej na blockchainie - prognozuje.

- W nocy z 28 lutego na 1 marca o północy, chcemy zarejestrować Mosaico symbolicznie, jako pierwszą prostą spółkę akcyjną, której akcje będą rejestrowane na blockchainie. Udziałowcem tej spółki córki będzie Sapiency - zapowiada.

W lipcu br. 250 tys. zł w Sapiency zainwestowała firma Tokeneo. Oba podmioty wymieniły się swoimi udziałami, a docelowo planują pełną fuzję.

Dołącz do dyskusji: Firma Rahima Blaka uruchomiła platformę Mosaico do tokenizacji, pozyskała 1 mln zł z ICO

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wtf?
Po co o tym piszecie ? Lansujecie ? Wtf ?
odpowiedź
User
Lol
Już od marca chcielibyśmy dać naszym „hodlersom” kryptowaluty Sapiency możliwość kupienia akcji Mosaico w formie tokenów prostej spółki akcyjnej na blockchainie - prognozuje.
odpowiedź
User
x
"Na platformie Mosaico można łatwo stworzyć token na blockchainie, zarządzać listą inwestorów, prowadzić działania KYC i AML (weryfikacja kupujących i źródeł ich pieniędzy), zarządzać reflinkami dla partnerów oraz listować projekty na zewnętrznych giełdach z licencją na obrót wtórny papierami wartościowymi w formie tokenów." - to napisał autor artykułu, niejaki "tw"?
WM, jeśli żywcem cytujecie materiały PR, to powinniście to zaznaczyć.
odpowiedź